Wizyta Ojca Świętego w Hiszpanii
2011-08-22 00:00:00

21 sierpnia dobiegła końca wizyta Ojca Świętego Benedykta XVI w Hiszpanii. Papież przybył do tego kraju, by wziąć udział w 26. Światowym Dniu Młodzieży w Madrycie. Była to 20. podróż zagraniczna obecnego papieża i trzecia jego wizyta w Hiszpanii. Hasłem ŚDM były słowa: „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”.
Wielkiemu świętu wiary nie zaszkodziła demonstracja zorganizowana przez skrajnie lewicowe stowarzyszenia i ugrupowania, która na dzień przed przyjazdem Benedykta XVI przeszła centralnymi ulicami Madrytu. Protestujący sprzeciwiali się przede wszystkim wydatkom z budżetu państwa na organizację wizyty. Gdy na jednym z najbardziej znanych placów w stolicy Hiszpanii Puerta del Sol wykrzykiwano „«Nie» papieżowi” uczestnicy ŚDM, którzy przemieszczali się po Madrycie metrem, wykrzykiwali na stacjach hasła na cześć papieża: „Benedetto” czy „Niech żyje papież”. Doszło do kilku incydentów. Prasa skrytykowała policję za opieszałą reakcję na agresję manifestantów wobec pielgrzymów. W odpowiedzi na zarzuty o wysokie koszty wizyty ponoszone przez państwo komitet organizacyjny w ostatnim dniu papieskiej wizyty opublikował dane, z których wynika, że w przeważającej części - ok. 70 proc. - spotkanie zostało sfinansowane przez samych uczestników. Reszta potrzebnych kwot pochodziła od sponsorów oraz osób indywidualnych.
Spotkanie z dziennikarzami
W trakcie lotu do Madrytu 18 sierpnia tradycyjnie papież rozmawiał z dziennikarzami. Benedykt XVI zwrócił uwagę na etyczne korzenie przeżywanego obecnie przez świat zachodni kryzysu ekonomicznego. Podkreślił odpowiedzialność Europy za inne kraje a także wobec całej ludzkości, w tym za tworzenie miejsc pracy i ochrony naszej planety przed zagrożeniami dla jej środowiska. Ojciec Święty wskazał, iż wymiar etyczny nie jest czymś zewnętrznym w stosunku do problemów gospodarczych, ale ma charakter wewnętrzny i podstawowy. „Gospodarka działa nie na zasadzie samoregulacji rynkowej, lecz dla swego funkcjonowania potrzebuje zasad etycznych” – zaznaczył papież. Podkreślił jednocześnie odpowiedzialność Europy za całą ludzkość i wskazał, że odpowiedzialność za przyszłość obejmuje troskę o naszą planetę, ale także zapewnienie pracy dla wszystkich, przede wszystkim dla młodzieży.
Powitanie na lotnisku
Na madryckim lotnisku Ojca św. powitał król Jan Karol I. W odpowiedzi papież podkreślił, że przybył, aby spotkać się z młodymi ludźmi z całego świata, „z katolikami, interesującymi się Chrystusem lub poszukującymi prawdy, nadającej prawdziwy sens istnieniu”. „Widzą powierzchowność, konsumizm i hedonizm, wiele banalności w przeżywaniu płciowości, wielki niedostatek solidarności, wielkie zepsucie. I wiedzą, że bez Boga będzie trudno podjąć te wyzwania i być prawdziwie szczęśliwymi, wkładając cały swój entuzjazm w osiągnięcie prawdziwego życia” - mówił Benedykt XVI.
Przejście przez bramę miasta
Pierwsze oficjalne spotkanie papieża z kilkusettysięczną rzeszą młodych odbyło się wieczorem w centrum Madrytu. Na placu Niepodległości burmistrz Madrytu Alberto Ruiz-Gallardón wręczył Benedyktowi XVI klucze do bram miasta. Papież w towarzystwie grupy młodzieży symbolicznie wkroczył do miasta przechodząc przez bramę Alcalá. W tym momencie rozdzwoniły się dzwony kościołów Madrytu. Na cześć papieża odbyła się wspaniała parada sześciu andaluzyjskich koni. Jeźdźcy w tradycyjnych andaluzyjskich strojach oddali hołd papieżowi.
Młodzież wita Ojca Świętego
Później na placu Cibeles odbyła się oficjalna ceremonia powitania Benedykta XVI przez młodzież. Do papieża podeszło pięcioro młodych ludzi reprezentujących pięć kontynentów, by powitać go w Madrycie. Jako pierwsza, w imieniu młodzieży europejskiej, w języku polskim, głos zabrała Joanna Milewska, 20-letnia wolontariuszka ŚDM z Warszawy. Ubrana w strój krakowski, specjalnie przywieziony z Polski oraz trzymając w rękach chleb i sól powiedziała: „Ojcze Święty, w swojej książce «Jezus z Nazaretu» uczysz nas, że spożywanie chleba i soli we wspólnocie służy pogłębianiu wzajemnych więzi. My młodzi, którzy przybyliśmy tutaj z całej Europy, od Koła Podbiegunowego, aż po wybrzeża Morza Śródziemnego, pragniemy być jak najpełniej zjednoczeni z Tobą”.
Spotkanie z rodziną królewską i politykami
Drugi dzień papieskiej wizyty przebiegał po znakiem oficjalnych spotkań z królem i jego rodziną oraz z premierem hiszpańskiego rządu José Luisem Rodríguezem Zapatero. Rodzina królewska przyjęła papieża w prywatnej rezydencji - pałacu Zarzuela. Spotkanie miało charakter kurtuazyjny. Benedykt XVI został przyjęty z protokołem należnym głowie państwa. Dzień później papież spotkał się z Mariano Rajoyem, przewodniczącym opozycyjnej Partii Ludowej.
Ewangeliczny radykalizm
W południe w słynnym klasztorze św. Wawrzyńca w miejscowości San Lorenzo de El Escorial Benedykt XVI spotkał się z 1600 młodych zakonnic. W krótkim przemówieniu papież podkreślił, że dawane przez osoby konsekrowane świadectwo osobistego spotkania z Chrystusem ma dzisiaj „szczególne znaczenie, gdy zauważamy proces pewnego rodzaju «zniknięcia Boga», pewnej amnezji, jeśli nie zupełnego odrzucenia chrześcijaństwa i wyparcia się skarbu otrzymanej wiary, z ryzykiem utraty najgłębszej własnej tożsamości”.
Krytyka utylitarnej wizji edukacji
Następnie w bazylice św. Wawrzyńca papież spotkał się z grupą ok. 1,5 tys. młodych wykładowców uniwersyteckich. W przemówieniu papież przestrzegł przed „utylitarną wizją edukacji”. Zwrócił uwagę, że przyjęcie jedynie kryterium użyteczności i pragmatyzmu może doprowadzić do dramatycznych strat: „od nadużywania nauki pozbawionej ograniczeń, poza samą sobą, aż do politycznego totalitaryzmu, który łatwo się ożywia, kiedy usuwa się jakiekolwiek odniesienie wyższe od prostego rachunku siły”.
Droga Krzyżowa na ulicach Madrytu
W piątkowy wieczór setki tysięcy młodych ludzi uczestniczyły w nabożeństwie Drogi Krzyżowej pod przewodnictwem Benedykta XVI. Poszczególne stacje, ustawione pomiędzy głównymi placami miasta, zobrazowano za pomocą charakterystycznych dla Hiszpanii pasos, czyli ogromnych platform z figurami przedstawiającymi Mękę Pańską.
Utożsamiajcie się z Chrystusem
20 sierpnia przed południem Benedykt XVI odprawił w madryckiej katedrze Santa María la Real de la Almudena Mszę św. dla 5 tys. hiszpańskich seminarzystów. Benedykt XVI zaapelował do przyszłych księży, aby nie dali się „zastraszyć przez środowisko, w którym usiłuje się wykluczyć Boga i w którym władza, posiadanie lub przyjemność często są głównymi kryteriami, jakimi rządzi się życie”.
„Może się zdarzyć, że będą wami gardzić, jak chce się czynić z tymi, którzy przypominają o najwyższych celach lub demaskują bożki, przed którym wielu dziś się kłania. Stanie się wówczas, że życie głęboko zakorzenione w Chrystusie okaże się prawdziwą nowością, silnie przyciągając tych, którzy naprawdę szukają Boga, prawdy i sprawiedliwości” – powiedział papież. Na zakończenie Mszy Ojciec Święty zapowiedział, że – odpowiadając na prośby m.in. hiszpańskiego episkopatu – niedługo ogłosi św. Jana z Awili (1500-1569) Doktorem Kościoła Powszechnego.
Wieczorem papież odwiedził młode osoby niepełnosprawne w Instytucie św. Józefa, który prowadzą bonifratrzy.
Intronizacja Krzyża
Ostatnim punktem sobotniego programu było wieczorne czuwanie na wojskowym lotnisku Cuatro Vientos. W jego trakcie dokonano uroczystej intronizacji krzyża ŚDM. Na ołtarz wniosła go grupa 10 młodych ludzi, po dwóch z każdego kontynentu. Krzyż ustawiony został tuż obok ikony ŚDM – Matki Bożej z Dzieciątkiem – i otoczony świecami.
Niestety gwałtowna burza uniemożliwiła papieżowi wygłoszenie części przygotowanego przemówienia.
Na zakończenie odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu umieszczonego w monumentalnej 500-letnia monstrancji z katedry w Toledo. Benedykt XVI, wraz z młodzieżą, przez kilka minut modlił się w ciszy, po czym odmówił modlitwę, w której zawierzył młodzież Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
Nie zatrzymujcie Chrystusa dla siebie!
Prawie 2 mln mln osób uczestniczyło w sprawowanej 21 sierpnia przez Benedykta XVI na Cuatro Vientos Mszy św. kończącej obchody 26. ŚDM. Ojciec Święty przypomniał, że wiara nie jest wynikiem wysiłku ludzkiego umysłu, lecz raczej darem Boga. Benedykt XVI przypomniał, że pójście za Jezusem w wierze oznacza także kroczenie z Nim w komunii Kościoła. Prosił młodzież, aby dawała świadectwo wiary w najróżniejszych środowiskach, „nawet tam, gdzie się ją odrzuca lub gdzie panuje obojętność”. „Nie zatrzymujcie więc Chrystusa dla siebie! Przekazujcie innym radość waszej wiary!” - zaapelował Benedykt XVI i dodał: „Świat potrzebuje świadectwa waszej wiary, z pewnością potrzebuje Boga”.
W przemówieniu podczas modlitwy „Anioł Pański” Benedykt XVI poinformował zgromadzonych, że miejscem 28. ŚDM w 2013 r. będzie Rio de Janeiro.
Pożegnanie
Po południu na lotnisku Ojca Świętego Benedykta XVI pożegnała para królewska. Jan Karol I podziękował papieżowi za wizytę i nadzieję, jaką zostawił wśród młodzieży.
„Modlę się za hiszpańską młodzież. Jestem przekonany, że ożywiana wiarą w Chrystusa, da z siebie to, co najlepsze, aby ten wielki kraj potrafił sprostać wyzwaniom chwili obecnej i nadal zmierzał drogą zgody, solidarności, sprawiedliwości i wolności” – powiedział Benedykt XVI opuszczając Hiszpanię.
Źródło: KAI
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.