Władze chińskie nie chcą oddać majątku zabranego Kościołowi
2008-07-14 00:00:00

Cięższe lub lżejsze pobicia i liczne pogróżki spotkały wiernych z niewielkiej wspólnoty katolickiej w Fanzhi w środkowochińskiej prowincji Shanxi, domagających się zwrotu niektórych budynków kościelnych, zabranych im przez komunistów. O zdarzeniu, do którego doszło na początku czerwca, światowe media dowiedziały się dopiero teraz.
Zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem chińskim dotyczącym spraw religijnych, obiekty zagarnięte w przeszłości przez rząd, o ile nie są już wykorzystywane „do celów społecznych”, winny powrócić do dawnych właścicieli. Tymczasem w tym wypadku miejscowe władze sprzedały cały teren, należący niegdyś do katolików, wspólnocie buddyjskiej.
Wierni z Fanzhi (ok. 140 km od stolicy prowincji – Taiyuan), którzy nie mają żadnego miejsca kultu, od dawna próbują odzyskać kilka budynków kościelnych, zabranych im przez rząd jeszcze w latach pięćdziesiątych. W tej sprawie kierowali pisma do władz, prosząc o zwrot dawnej własności lub przynajmniej o powstrzymanie prac budowlanych na spornym terenie do czasu wyjaśnienia sprawy, ale nie otrzymali dotychczas żadnej odpowiedzi na swe listy.
Gdy 2 czerwca miejscowy ksiądz wraz z trójką parafian udawali się do siedziby władz, aby omówić całą sprawę z miejscowym kierownictwem, po drodze napadła ich i dotkliwie pobiła grupa mężczyzn. Księdza uderzono kilkakrotnie w plecy, dwóm kobietom złamano ręce, a trzeci wierny doznał lżejszych obrażeń. Później zaczęto im jeszcze grozić telefonicznie, że w ogóle stracą prawo do spotykania się na modlitwie, jeśli doprowadzą do zatrzymania prac budowlanych.
Sporny teren to 2 tys. metrów kwadratowych, na którym wzniesiono niegdyś plebanię, salę katechetyczną i stajnię. Po wywłaszczeniu władze zbudowały tam małą fabrykę, którą w 2005 zamknięto. W 2 lata później ziemię tę kupiła miejscowa wspólnota buddyjska, aby rozszerzyć swą świątynię. W wyniku zabiegów i protestów społeczności katolickiej prace budowlane wstrzymano, jak obiecały władze lokalne, do czasu znalezienia rozwiązania. Później jednak budowę wznowiono.
Rząd prowincji oznajmił, że wspólnota katolicka nie może przedstawić żadnego dokumentu potwierdzającego jej tytuł własności do tego obszaru. W odpowiedzi wierni twierdzą, że stracili wszystkie dokumenty z powodu wywłaszczenia i zniszczeń w minionych dziesięcioleciach.
Wspólnota w Fanzhi liczy nieco ponad 80 wiernych. Z braku własnego kościoła spotykają się na modlitwie w jednym z domów. Przed 1949 w miasteczku żyło 3 tys. katolików.
Sytuacja w tym regionie jest podobna do położenia wielu innych wspólnot w Chinach, gdzie miejscowe władze łamią wytyczne rządu centralnego, mówiące o konieczności zwrotu zagarniętych majątków ich prawowitym właścicielom. W minionych latach dochodziło do przypadków pobicia kilku sióstr w Xi-An oraz księży i sióstr w Tianjinie – każdorazowo bronili oni własności kościelnej. Śledzący na bieżąco sytuację religijną w Chinach Ośrodek Badawczy pw. Ducha Świętego w Hongkongu ocenia, że własność kościelna, którą władze państwowe winny zwrócić dawnym właścicielom, jest warta mniej więcej 13 mld euro.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.