Władze Odessy łamią prawa katolików

2011-06-29 00:00:00


W niedzielę 26 czerwca katolicy Odessy po raz pierwszy od wielu lat nie mogli odbyć tradycyjnej procesji Bożego Ciała dookoła własnej katedry. Powodem była decyzja Okręgowego Sądu Administracyjnego w Odessie, podjęta na podstawie wniosku przedstawionego przez Komitet Wykonawczy Rady Miejskiej.

Formalnym powodem zakazu była troska władz miasta, aby zapobiec zakłóceniu porządku publicznego na ulicach Odessy. Bowiem kilka dni przed złożeniem wniosku przez kurię katolicką w Odessie do Rady miasta wpłynęło pismo od miejscowej diecezji Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego z prośbą, aby zezwolić prawosławnym w tym samym czasie i prawie tą samą trasą (między innymi dookoła katedry katolickiej) odbyć procesję „na cześć Prawosławia” w Odessie.

Bp Bronisław Bernacki, ordynariusz rzymsko-katolickiej diecezji Odessko-Symferopolskiej, obecnie znajdujący się w zagranicznej podróży służbowej, powiedział: – Jestem oburzony działaniami odesskiej Rady Miejskiej i burmistrza, które doprowadziły do zakazania katolikom tradycyjnej procesji Ciała i Krwi Chrystusa chodnikiem dookoła naszej katedry. Przez siedem lat w uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej odbywaliśmy tę procesję. Nigdy nie stwarzaliśmy zagrożenia dla porządku publicznego. Zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o zwrócenie uwagi na tendencję łamania praw katolików na południu Ukrainy jaka ma miejsce w ostatnim czasie.

W Kurii Diecezji Odessko-Symferopolskiej panuje przekonanie, że zakaz katolickiej procesji i wszystko, co dzieje się wokół tego wydarzenia jest niebezpiecznym trendem wskazującym na rozpoczynające się łamanie praw i wolności wspólnot religijnych na Południu Ukrainy. Kuria przypomina, że Odessa jest wieloetnicznym, wielokulturowym i wieloreligijnym miastem, czego nie biorą pod uwagę władze miasta.

Apeluję do władz Odessy, by nie zdradzały interesy mieszkańców, którzy oddali swój głos w wyborach samorządowych na tę ekipę. Religia zawsze była podstawą dla rozwoju kultury i edukacji, poprawy stanu moralnego społeczeństwa. Wymagam od władz miasta by na nowo rozpatrzyły swoją postawę w stosunku do katolików i nie kontynuowały polityki łamania naszych praw i wolności. Są one gwarantowane nam przez Konstytucję Ukrainy – powiedział bp Bernacki.

Źródło: KAI

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.