Władze Poznania składają kwiaty pod pomnikiem Armii Czerwonej

2012-03-10 00:00:00
Władze Poznania składają kwiaty pod pomnikiem Armii Czerwonej

Na końcu głównej alei cmentarza żołnierzy Armii Radzieckiej znajdującego się na poznańskiej cytadeli, stoi wysoka kolumna z umieszczoną na środku pięcioramienną gwiazdą, symbolem ZSRR. U jej podnóża we wnęce leży kilkanaście bukietów i wiązanek kwiatów przyozdobionych szarfami. Wnęka jest wypełniona pamiątkowymi tablicami, jedna w języku polskim, druga w rosyjskim. To rozkaz gratulacyjny Naczelnego Głównodowodzącego wydany z okazji zdobycia Poznania 23 lutego 1945 roku, podpisany: Naczelny Głównodowodzący Marszałek Związku Radzieckiego J. Stalin.

Sowieccy wyzwoliciele bratniej, polskiej ludności ziemi wielkopolskiej uwięzili, wywieźli i zamordowali do 30 000 jej mieszkańców. Pod pomnikiem roi się od bukietów kwiatów i pamiątkowych wieńców.
 
Kto składał te kwiaty, jakie napisy widnieją na szarfach pamiątkowych? Lista jest długa: Prezydent Miasta Poznania, Rada Miasta Poznania, Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Zarząd Województwa Wielkopolskiego, Wymiar Sprawiedliwości Poznań, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego, Poznańskie Bractwo Kurkowe, Komenda Miejska Policji w Poznaniu, Sejmik Województwa Wielkopolskiego, Kolegium Rektorów m. Poznania, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu. Zaobserwował to, i wiadomością podzielił się dr Dariusz Piotr Kucharski.

Komu i czemu oddają cześć te kwiaty, jakiego rodzaju wyrażają wdzięczność? Czy Ci, którzy akceptują składanie tego rodzaju artefaktów w takim miejscu, mają świadomość, że uczestniczą w dalszym zakłamywaniu historii? 
Żołnierze Wyklęci w dniu ustanowionego dla nich święta państwowego, nie doczekali się godnego uhonorowania przez większość urzędów i instytucji, w tym i tych wymienionych powyżej. Na szczęście społeczeństwo stanęło na wysokości zadania organizując uroczystość i tłumnie w niej uczestnicząc.
 

Źródło: wpolityce.pl
luk 
 
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.