Władze wietnamskie nadal prześladują wierzących

2008-02-12 00:00:00

W Wietnamie pomimo oznak poprawy nadal brakuje autentycznej swobody wyznawania wiary – stwierdziła amerykańska komisja do spraw monitorowania wolności religijnej w świecie. Jej przedstawiciel złożył w Kongresie USA sprawozdanie z wizyty roboczej w tym azjatyckim kraju, z uwzględnieniem rozmów z przedstawicielami władz, wspólnot wyznaniowych oraz różnych grup społecznych.


Podkreślił, że od roku 2004 w Wietnamie jest więcej swobody, a rząd uwolnił część więźniów przetrzymywanych ze względów religijnych oraz zezwolił na ponowne otwarcie szeregu świątyń. Nie oznacza to jednak, aby władze komunistyczne w pełni realizowały swe zobowiązania wynikające z ratyfikowanych przez ten kraj umów międzynarodowych.

Szczególne zaniepokojenie budzi tłumienie pokojowych demonstracji, których uczestnicy żądają większej wolności religijnej. Wszelkie protesty postrzegane są tam jako sprzeciw wobec władz. Rząd skonfiskował ziemię należącą do klasztorów i kościołów, przydzielając ją bądź sprzedając przedsiębiorstwom państwowym oraz przedstawicielom aparatu władzy. W ostatnim okresie arbitralnie aresztowano szereg niezależnych działaczy religijnych i opozycyjnych.

Zdaniem przedstawiciela amerykańskiej komisji do spraw monitorowania wolności religijnej w świecie, przyszłość ludzi wierzących w Wietnamie zależy od reakcji społeczności międzynarodowej - na ile będzie ona bronić wspólnot religijnych w tym kraju.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.