Władze wietnamskie nadal prześladują wierzących

2008-02-12 00:00:00

W Wietnamie pomimo oznak poprawy nadal brakuje autentycznej swobody wyznawania wiary – stwierdziła amerykańska komisja do spraw monitorowania wolności religijnej w świecie. Jej przedstawiciel złożył w Kongresie USA sprawozdanie z wizyty roboczej w tym azjatyckim kraju, z uwzględnieniem rozmów z przedstawicielami władz, wspólnot wyznaniowych oraz różnych grup społecznych.


Podkreślił, że od roku 2004 w Wietnamie jest więcej swobody, a rząd uwolnił część więźniów przetrzymywanych ze względów religijnych oraz zezwolił na ponowne otwarcie szeregu świątyń. Nie oznacza to jednak, aby władze komunistyczne w pełni realizowały swe zobowiązania wynikające z ratyfikowanych przez ten kraj umów międzynarodowych.

Szczególne zaniepokojenie budzi tłumienie pokojowych demonstracji, których uczestnicy żądają większej wolności religijnej. Wszelkie protesty postrzegane są tam jako sprzeciw wobec władz. Rząd skonfiskował ziemię należącą do klasztorów i kościołów, przydzielając ją bądź sprzedając przedsiębiorstwom państwowym oraz przedstawicielom aparatu władzy. W ostatnim okresie arbitralnie aresztowano szereg niezależnych działaczy religijnych i opozycyjnych.

Zdaniem przedstawiciela amerykańskiej komisji do spraw monitorowania wolności religijnej w świecie, przyszłość ludzi wierzących w Wietnamie zależy od reakcji społeczności międzynarodowej - na ile będzie ona bronić wspólnot religijnych w tym kraju.

Źródło: KAI
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.