Włochy: aborcja - temat niewygodny politycznie
2008-04-07 00:00:00
Podczas kampanii przed zaplanowanymi na 13 – 14 kwietnia wyborami najgwałtowniej atakowanym kandydatem jest znany we Włoszech dziennikarz Giuliano Ferrara, który startuje pod hasłem "Aborcja? Nie, dziękuję" – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
56-letni Ferrara jest gwiazdą publicystyki niezależnej tv7 i redaktorem naczelnym należącego do żony Silvia Berlusconiego dziennika „Il Foglio”. Jeśli chodzi o ideologię, przeszedł drogę od komunizmu przez socjalizm do liberalnego konserwatyzmu.
Jak informuje „Rzeczpospolita”, choć jest zdeklarowanym ateistą, w kwestiach bioetyki czy postępującej laicyzacji podziela niepokoje Kościoła katolickiego. To właśnie Ferrara w grudniu rzucił prowokacyjny pomysł, by ONZ oprócz podpisanej z inicjatywy Włoch deklaracji o moratorium na wykonywanie kary śmierci przyjęła inne moratorium – dotyczące aborcji. Zdobył natychmiast poparcie Watykanu i przeciwników aborcji na całym świecie, a nazwisko Ferrary trafiło do światowych mediów.
Ferrara postanowił wystartować w nadchodzących wyborach. W tym celu założył partię „Aborcja? Nie, dziękuję”. Jako że nowa partia nie dysponuje odpowiednimi środkami na kampanię, włoski publicysta zdaje sobie sprawę, że na wejście do parlamentu nie ma szans. Chce jednak podczas kampanii wyborczej zwrócić uwagę na problem aborcji. Jak informuje „Rz”, nie zależy mu na wprowadzeniu zakazu „przerywania ciąży”, ale jedynie na przestrzeganiu zapisów ustawy aborcyjnej sprzed 30 lat. Chodzi o to, że ustawa traktuje aborcję jako ostateczność, gdy tymczasem we Włoszech „ciążę można usunąć” na życzenie. Poza tym chce, by w przepisach wzięto pod uwagę postęp, jaki w ostatnim czasie dokonał się w medycynie. Dziś na mocy ustawy dokonywane są zabiegi, którym z etycznego punktu widzenia blisko do praktyk eugenicznych (np. aborcja selektywna w przypadku ciąży mnogiej).
Swoją działalnością nowa partia naraziła się lewakom. Zorganizowane bojówki ugrupowania Tęczowa Lewica, które może liczyć na 10 procent głosów, uniemożliwiły Ferrarze przeprowadzenie wieców wyborczych w Bolonii, Pesaro i Ankonie. Doszło do rękoczynów. W Ankonie publicysta był zmuszony nawet opuścić teatr tylnym wyjściem.
W gorączce kampanii wyborczej dyskusja o aborcji nie jest nikomu potrzebna. Faworyci Silvio Berlusconi i Walter Veltroni omijają ten problem szerokim łukiem. Włoski episkopat, dyskredytując Ferrarę, wyjaśnił wiernym, że wokół kwestii aborcji nie można budować partii politycznej – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Źródło: „Rzeczpospolita”
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.