Włochy: apel w sprawie sakralnej brzydoty

2009-11-10 00:00:00
Włochy: apel w sprawie sakralnej brzydoty

We Włoszech podniósł się protest przeciwko nowym szkaradnym świątyniom. List otwarty w tej sprawie napisali do Benedykta XVI włoscy intelektualiści: artyści, architekci, teolodzy, filozofowie, historycy i dziennikarze – donosi Radio Watykańskie. List jest owocem dyskusji, jaka od kilku miesięcy trwa w środowisku ludzi interesujących się we Włoszech sztuką sakralną. Wywołały ją gwałtowne protesty mieszkańców umbryjskiego miasta Foligno, niezadowolonych z nowego kościoła w kształcie betonowego sześcianu.

„Z dnia na dzień powstają wciąż nowe obiekty sakralne pozbawione sacrum i świadczące o braku znajomości liturgii, kierujące się wyłącznie względami funkcjonalnymi bądź szalonymi i arbitralnymi kaprysami architektów” – czytamy w liście. – „W naszych kościołach mnożą się abstrakcyjne obrazy i symbole «ogólnoreligijne», nie przedstawiają one jednak żadnych treści katolickich”.

Zdaniem autorów listu współczesna sztuka i architektura sakralna „nie sprzyja pogodnemu i ożywczemu spotkaniu z Bogiem”, lecz przeciwnie, „uniemożliwia je i jest dla niego przeszkodą”. Włoscy intelektualiści podkreślają, że odpowiedzialność za jakość nowych świątyń ponoszą nie tylko architekci, ale przede wszystkim Kościół, który je zamawia. Stąd gorący apel autorów listu do Benedykta XVI, aby poważnie zainteresował się tą sprawą – informuje rozgłośnia watykańska.

O reakcji wiernych, którzy nie potrafią polubić budowanych dla nich świątyń, pisano najpierw w specjalistycznych czasopismach. W końcu postanowiono zwrócić się do samego Papieża. List został opublikowany w kontekście zapowiedzianego na 21 listopada spotkania Papieża z artystami

Źródło: Radio Watykańskie
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.