Włochy: biskup tłumaczy warunki ślubu kościelnego
2008-06-09 00:00:00
Włoski biskup sprzeciwił się udzieleniu ślubu kościelnego młodemu mężczyźnie choremu na niedowład kończyn dolnych. Bp Lorenzo Chiarinelli wyjaśnił, że przeszkodą do przyjęcia sakramentu małżeństwa jest spowodowana chorobą impotencja.
– Żaden biskup i żaden ksiądz nie może sprawować sakramentu małżeństwa, gdy wie o stwierdzonej impotencji, gdyż jest ona przyczyną uniemożliwiającą jego otrzymanie – wyjaśnił 8 czerwca rzecznik ordynariusza Viterbo, Salvatore de Ciuco w wieczornym programie stacji telewizyjnej SkyTG24.
26-letni mężczyzna został sparaliżowany w wyniku wypadku samochodowego. O jego impotencji wie jego narzeczona, a mimo to postanowiła zawrzeć z nim związek małżeński. 7 czerwca w szpitalu, w którym leczy się narzeczony, odbyła się cywilna ceremonia ślubna, na której był obecny także miejscowy proboszcz, któremu biskup zabronił sprawowania sakramentu małżeństwa.
Kanon 1084 Kodeksu Prawa Kanonicznego orzeka, że „niezdolność dokonania stosunku małżeńskiego uprzednia i trwała, czy to ze strony mężczyzny czy kobiety, czy to absolutna czy względna, czyni małżeństwo nieważnym z samej jego natury”. Impotencja traktowana jest jako „przeszkoda zrywająca”, która „czyni osobę niezdolną do ważnego zawarcia małżeństwa”. Za przeszkodę zrywającą nie uchodzi natomiast niepłodność, o ile nie została ukryta dla uzyskania zgody małżeńskiej.
Małżeństwo ma w rozumieniu Kościoła katolickiego dwa cele: wspólnotę życia małżonków oraz zrodzenie i wychowanie potomstwa (kanon 1055 KPK).
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.