Włochy: biskupi skrytykowali zgodę na zagłodzenie chorej kobiety
2008-11-14 00:00:00
Ze zdecydowanym i gwałtownym sprzeciwem Kościoła spotkało się wczorajsze orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie Eluany Englaro. Trybunał wyraził zgodę na przerwanie sztucznego odżywiania kobiety, która od 17 lat trwa w stanie śpiączki wegetatywnej. Zabiegał o to od dawna ojciec 37-letniej dziś Eluany.
Uległa ona w 1992 poważnemu wypadkowi. W jej sprawie wielokrotnie wypowiadał się włoski wymiar sprawiedliwości. Zawsze jednak odmawiano prawa do przerwania jej sztucznego odżywiania. Beppino Englaro twierdził jakoby przed wypadkiem córka miała wymusić na nim obietnicę, że gdyby zachorowała na nieuleczalną chorobę, nie pozwoli na jej wegetację. Dopiero w lipcu tego roku sąd apelacyjny w Mediolanie orzekł, że można przerwać sztuczne odżywianie Eluany Englaro. Sąd Najwyższy podtrzymał w czwartek to orzeczenie.
Zdaniem prezesa Papieskiej Akademii „Pro Vita”, abp. Rino Fisichelli, wyrok ten skazuje na bolesną śmierć 37-letnią kobietę. To zamach na życie, przykład eutanazji i porażka prawa. Orzeczenie to jest groźne z punktu widzenia etyki i moralności. „Być może znajdzie się jakieś usprawiedliwienie w kruczkach proceduralnych i interpretacji sformułowań. Zasadniczo jednak jest to fakt niezwykle groźny i obcy kulturze narodu włoskiego, zamach na życie”- twierdzi hierarcha.
Przypomina, że podobnie skazano przed trzema laty na śmierć w Stanach Zjednoczonych Terry Schiavo. Tak samo dziś we Włoszech pozbawiona zostanie pokarmu 37-letnia kobieta, osoba żywa, nie podłączona do żadnej maszyny, która oddycha, budzi się i zasypia, kobieta, która czuje – zaznacza prezes akademii „Pro Vita”. W podobnej sytuacji jest we Włoszech co najmniej dwa tysiące osób. Ich rodzice nie przestają walczyć, pozostając u boku swoich dzieci. Jego zdaniem, nie można mieć pewności, że stan Eluany jest nieodwracalny. Nikt, nawet najwybitniejsze autorytety światowej medycyny nie mogą ustalić, że stan wegetatywny jest nieodwracalny. Orzeczenie sądu mówi tymczasem o „nieodwracalności”, otwierając tym samym drzwi eutanazji – zaznacza abp Fisichella.
Ze zdecydowanym potępieniem decyzji trybunału kasacyjnego w Rzymie o zaprzestaniu sztucznego odżywiania Eluany Englaro wystąpił także kard. Javier Lozano Barragan. W wywiadzie, jaki przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia udzielił turyńskiemu dziennikowi „La Stampa” podkreślił on, że nie ma czegoś takiego jak „prawo do śmierci” i przypomniał, że każde ludzkie życie jest święte.
Meksykański purpurat zaznaczył, że określenie „stan wegetatywny” można stosować w odniesieniu do roślin, ale nigdy do człowieka. Roślinę można ściąć, człowiekowi natomiast nigdy nie wolno skracać życia.
Episkopat Włoch w specjalnym oświadczeniu przypomina wszystkim, którzy zabiegają o położenie kresu życiu Eluany o ich moralnej odpowiedzialności i apeluje do parlamentu o przyjęcie w trybie pilnym ustawy, która zapobiegłaby podobnym dramatom.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.