Włochy: biskupi zaniepokojeni spadkiem liczby dzieci uczęszczających na katechezę

2008-06-11 00:00:00

Zaniepokojenie zmniejszającą się liczbą uczniów chcących uczęszczać na lekcje religii wyrazili włoscy biskupi w opublikowanym 9 czerwca komunikacie końcowym z 58. sesji plenarnej konferencji episkopatu. Zakończyła się ona 30 maja.

Biskupi zauważają, że lekcje religii nadal cieszą się we Włoszech zaufaniem większości rodzin i uczniów. Budzi jednak niepokój powolny, ale stały spadek liczby zapisujących się na nie. Zjawisko to występuje przede wszystkim w dużych miastach.

Na sesji plenarnej włoskiego episkopatu zwrócono szczególną uwagę na potrzebę stałej formacji nauczycieli religii. Wśród nich jest coraz więcej świeckich. Biskupi nie chcą jednak, by księża zupełnie przestali uczyć religii w szkołach – zwłaszcza w szkołach ponadgimnazjalnych.

Zwracają też oni uwagę, że wbrew szerzącej się opinii w krajach europejskich wykładanie tego przedmiotu w szkołach nie jest bynajmniej wyjątkiem, ale stanowi regułę. Jedynie w szkołach Francji, Bułgarii i Białorusi nauczanie religii jest zupełnie nieobecne. W pozostałych krajach istnieje ono w różnych formach, ale zawsze przy współpracy lub wręcz bezpośredniej odpowiedzialności Kościołów – podkreślają włoscy biskupi.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.