Włochy: broniła bluźnierczej rzeźby zamiast pilnować wydatków muzeum

2008-11-04 00:00:00
Włochy: broniła bluźnierczej rzeźby zamiast pilnować wydatków muzeum

Dyrektor włoskiego muzeum, która odmówiła usunięcia rzeźby przedstawiającej ukrzyżowaną żabę, została zwolniona – podał „The Times”. Szwajcarka Corinne Diserens została „odsunięta od swoich obowiązków ze skutkiem natychmiastowym” przez nowe władze prowincji Bolzano, wyłonione w niedawnych wyborach lokalnych.

Oficjalną przyczyną zwolnienia jest „trudna sytuacja finansowa” muzeum sztuki współczesnej w Bolzano, wywołana po części „nieuprawnionymi wydatkami”. Źródła donoszą o deficycie wysokości 500 tys. euro.

Mierząca ponad metr rzeźba, autorstwa zmarłego w 1997 r. Martina Kippenbergera, przedstawia zieloną żabę rozpiętą na krzyżu. Ma ona wywieszony język i trzyma w jednej łapie kufel piwa, w drugiej jajko. Ropucha nosi na biodrach opaskę – charakterystyczną dla ikonografii chrześcijańskiej, ukazującej Jezusa na krzyżu w ten właśnie sposób. Pracę pokazywano już w londyńskim muzeum sztuki współczesnej „Tate” i na Biennale w Wenecji.

Benedykt XVI podczas swoich wakacji w Bressanone niedaleko Bolzano określił rzeźbę jako bluźnierczą. Watykański sekretariat stanu w odpowiedzi na list protestującego przeciwko ekspozycji rzeźby polityka Franza Pahla napisał, że „rani ona uczucia religijne wielu osób, które w krzyżu widzą miłość Boga”. Pahl, przewodniczący rady regionu Tyrol-Górna Adyga, prowadził strajk głodowy żądając usunięcia rzeźby. Muzeum zgodziło się tylko na przeniesienie jej z wejściowego holu na inne piętro.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.