Włochy: czy Kościół uratuje politykę fiskalną państwa
2007-08-03 00:00:00
Premier Romano Prodi zarzucił włoskiemu Kościołowi katolickiemu, że nie przypomina wiernym o obowiązku płacenia podatków - informuje "Rzeczpospolita".
- Jedna trzecia Włochów uchyla się od płacenia podatków. Do zmiany mentalności powinni przyczynić się wszyscy szkoła i Kościół. Dlaczego nigdy o tym nie słyszę na Mszy? - pytał w wywiadzie dla włoskiego tygodnika "Famiglia Cristiana" Prodi.
Jako pierwszy na wypowiedź premiera zareagował biskup Demenico Calcagno, sekretarz zarządu majątku Stolicy Apostolskiej - czytamy w "Rz". Podkreślił on, że "podatki płacić należy, o czym Kościół wielokrotnie przypominał". Arcybiskup Chieti-Vasto Bruno Forte dodał jednak, że "ci, którzy żądają płacenia podatków, muszą być wiarygodni. Muszą udowodnić, że są one związane z pomocą najsłabszym, a nie z marnotrawstwem i opłacaniem przywilejów"
Ksiądz Gianni Badget Bozzo, uważany za doradcę duchowego byłego premiera Silvio Berlusconiego stwierdził natomiast, że oszustwo podatkowe nie jest kradzieżą, lecz może być uznane za "akt samoobrony, aby nie zostać okradzionym przez państwo" - informuje KAI.
Jako że większość tych wypowiedzi ukazała się na łamach "Corriere della Sera", premier Prodi napisał list do redakcji, w którym stwierdził: Jeśli sobie dobrze przypominam, także św. Paweł wzywa do posłuszeństwa wobec władz i respektowania przepisów państwa, nawet jeśli dyktują je łotrzy. Jak zauważa korespondent "Rz" z Rzymu Piotr Kowalczuk "sęk w tym, że św. Paweł o łotrach nie pisał". Opozycja dostała wygodny temat do kpin. Angelino Alfano, szef Forza Italia na Sycylii, stwierdził: Prodi nie daje sobie rady z rządzeniem, więc chce być księdzem bez sutanny, ale Pisma Świętego też nie zna.
Walka z oszustami podatkowymi, która była jednym z głównych haseł wyborczych Unii Romano Prodiego, jak dotąd przynosi umiarkowane rezultaty. We Włoszech przy budżecie państwa w wysokości 650 mld euro oszustwa podatkowe, czyli niezapłacone podatki, szacuje się na 200 mld euro rocznie.
(źródło: Rzeczpospolita/KAI)
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
W dniach 6-7 czerwca 2025 r. odbył się zjazd sprawozdawczy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – funkcjonującej od ponad 30 lat sieci, która zrzesza i koordynuje działania kilkudziesięciu organizacji pro life. Podczas zjazdu z gościnnym referatem wystąpił dr Paweł Momro.
„Jeśli upokorzy się mój lud, nad którym zostało wezwane moje Imię, i będą błagać, i będą szukać mego imienia, i odwrócą się od swoich złych dróg, ja im wybaczę, a kraj ich ocalę.” 2 Krn 7,14
Tymi słowami Pan Prezydent Elekt Karol Nawrocki rozpoczął swoje przemówienie po oficjalnym ogłoszeniu wyników wyborów na Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polski w 2025 roku.