Włochy: czy Kościół uratuje politykę fiskalną państwa
2007-08-03 00:00:00
Premier Romano Prodi zarzucił włoskiemu Kościołowi katolickiemu, że nie przypomina wiernym o obowiązku płacenia podatków - informuje "Rzeczpospolita".
- Jedna trzecia Włochów uchyla się od płacenia podatków. Do zmiany mentalności powinni przyczynić się wszyscy szkoła i Kościół. Dlaczego nigdy o tym nie słyszę na Mszy? - pytał w wywiadzie dla włoskiego tygodnika "Famiglia Cristiana" Prodi.
Jako pierwszy na wypowiedź premiera zareagował biskup Demenico Calcagno, sekretarz zarządu majątku Stolicy Apostolskiej - czytamy w "Rz". Podkreślił on, że "podatki płacić należy, o czym Kościół wielokrotnie przypominał". Arcybiskup Chieti-Vasto Bruno Forte dodał jednak, że "ci, którzy żądają płacenia podatków, muszą być wiarygodni. Muszą udowodnić, że są one związane z pomocą najsłabszym, a nie z marnotrawstwem i opłacaniem przywilejów"
Ksiądz Gianni Badget Bozzo, uważany za doradcę duchowego byłego premiera Silvio Berlusconiego stwierdził natomiast, że oszustwo podatkowe nie jest kradzieżą, lecz może być uznane za "akt samoobrony, aby nie zostać okradzionym przez państwo" - informuje KAI.
Jako że większość tych wypowiedzi ukazała się na łamach "Corriere della Sera", premier Prodi napisał list do redakcji, w którym stwierdził: Jeśli sobie dobrze przypominam, także św. Paweł wzywa do posłuszeństwa wobec władz i respektowania przepisów państwa, nawet jeśli dyktują je łotrzy. Jak zauważa korespondent "Rz" z Rzymu Piotr Kowalczuk "sęk w tym, że św. Paweł o łotrach nie pisał". Opozycja dostała wygodny temat do kpin. Angelino Alfano, szef Forza Italia na Sycylii, stwierdził: Prodi nie daje sobie rady z rządzeniem, więc chce być księdzem bez sutanny, ale Pisma Świętego też nie zna.
Walka z oszustami podatkowymi, która była jednym z głównych haseł wyborczych Unii Romano Prodiego, jak dotąd przynosi umiarkowane rezultaty. We Włoszech przy budżecie państwa w wysokości 650 mld euro oszustwa podatkowe, czyli niezapłacone podatki, szacuje się na 200 mld euro rocznie.
(źródło: Rzeczpospolita/KAI)
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025