Włochy: krzyż w miejscach publicznych jest na miejscu i nikt nie ma prawa domagać się jego usunięcia

2011-03-16 00:00:00
Włochy: krzyż w miejscach publicznych jest na miejscu i nikt nie ma prawa domagać się jego usunięcia

Krzyż w miejscach publicznych – urzędach, szkołach i sądach – jest na miejscu i nikt nie ma prawa domagać się jego usunięcia – orzekł włoski Sąd Najwyższy. Orzeczenie wydane zostało w związku ze sprawą byłego sędziego Luigi Tostiego, który od lat domagał się usunięcia krzyża z sali rozpraw.

Kiedy sąd w Camerino, w którym pracował, poszedł mu na rękę i udostępnił mu salę, w której nie było krzyża, Tosti zażądał, by został on usunięty ze wszystkich włoskich sądów. Z powodu obecności krzyża sędzia nie stawił się na piętnaście rozpraw, za co został zwolniony z pracy.

Odwołując się do Sądu Najwyższego Tosti zażądał, by obok krzyża mogła być umieszczona żydowska menora. Sąd Najwyższy żądanie to oddalił, stwierdzając, że tylko obecność krzyża nie wymaga żadnego uzasadnienia; inne symbole religijne powinny zostać zaakceptowane na podstawie oddzielnych przepisów (których jednak, jak zauważono, brak we Włoszech).

Luigi Tosti zamierza w tej sytuacji odwołać się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Wielka Izba tego sądu w piątek 18 bm. ustosunkuje się do odwołania władz włoskich od wydanego w listopadzie 2009 roku orzeczenia w sprawie obecności krzyży we włoskich szkołach publicznych.

Źródło: KAI
 
Komentarz PiotrSkarga.pl:
Wszyscy musimy bronić obecności Krzyża w przestrzeni publicznej oraz modlić się gorąco o to, by był on szanowany jako znak zbawienia i miłości.
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!