Włochy: miejsce na cmentarzu dla dzieci-ofiar aborcji

2011-07-29 00:00:00
Włochy: miejsce na cmentarzu dla dzieci-ofiar aborcji


Na cmentarzu w Casercie wydzielono miejsce, w którym grzebane będą po katolicku dzieci nienarodzone uśmiercone przed narodzeniem. To efekt porozumienia między szpitalem św. Anny i Sebastiana w Casercie (80 tys. mieszkańców) w Kampanii a prowadzonym przez księdza Maurizia Gagliardiniego stowarzyszeniem Obrona Życia z Maryją, które stawia sobie za cel „promowanie szacunku i pochówku dla szczątków dzieci, które nie ujrzały świata z powodu aborcji" – donosi dziennik „Rzeczpospolita”.

Wiceminister zdrowia Eugenia Roccella uznała, że to bardzo humanitarna inicjatywa: – Te płody skończyłyby jako odpady specjalne. Nie sądzę, by tego życzyły sobie matki, mając alternatywę w postaci godnego pochówku – powiedziała. Ksiądz Gagliardini i jego stowarzyszenie mają nadzieję, że znajdą naśladowców w całej Kampanii.

Od roku w Cremonie, jako jedynym mieście we Włoszech, co piątek na miejskim cmentarzu odbywają się w obrządku katolickim pogrzeby nienarodzonych dzieci uśmierconych w Ospedale Maggiore. To również efekt porozumienia między szpitalem a stowarzyszeniem Obrona Życia z Maryją.

We Włoszech od 1990 roku na pochówek zasługują płody w wieku 20 tygodni i starsze – przypomina „Rz”, zaznaczając, że limit ten został zniesiony w Lombardii. Uśmiercone dzieci nienarodzone, nawet gdy matki nie wyrażają takiego życzenia, grzebane są w specjalnym miejscu na cmentarzu wraz z innymi „rozpoznawalnymi częściami ludzkiego ciała".

Sprzeciw wobec pochówków poczętych dzieci – ofiar aborcji – wyrazili medycy skupieni w lewicowym związku zawodowym CGIL. Uznali oni, że pogrzeb „płodu” może wzbudzić w kobietach poczucie winy i doprowadzić do poaborcyjnych zaburzeń. Lewicowi medycy zaapelowali do gubernatora Kampanii, by „powstrzymał próbę stosowania psychologicznej przemocy wobec kobiet decydujących się na aborcję". Zwolennicy aborcji podkreślili też, że w Kampanii lekarze gremialnie odmawiają uśmiercania dzieci nienarodzonych. Okazuje się że aż 83 proc. ginekologów i 77 proc. anestezjologów odmawia udziału w tych „zabiegach”.

Źródło: „Rzeczpospolita”, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.