Włochy: nawrócony dziennikarz odpiera zarzuty krytyków
2008-04-01 00:00:00
Magdi Allam włoski dziennikarz egipskiego pochodzenia, który w czasie Wigilii Paschalnej 22 marca przyjął chrzest z rąk papieża Benedykta XVI, odpowiada na łamach "Corriere della Sera" tym, którzy z różnych pozycji mieli zastrzeżenia i uwagi tak do jego nawrócenia, jak i jego polemik z islamem. Wszystkich ich Allam obejmuje określeniem "chrześcijan komuno-islamististycznych" (cristiano comunisti islamici), czyli "czcicieli relatywizmu etycznego, kulturowego i religijnego, jak również politycznej poprawności".
Krytycy Allama chcieliby, jego zdaniem, aby ograniczył się on do potępienia terroryzmu islamskiego, przy zachowaniu pozytywnej opinii o samym islamie. "Przepraszam: jeżeli nawróciłem się na katolicyzm, to chyba oczywiste, że zdecydowałem się na to po dojściu do negatywnej opinii na temat islamu. Gdybym wierzył, że islam jest prawdziwą i dobrą religią, nie miałbym powodu jej porzucać", czytamy w oświadczeniu Allama.
W swoim liście do redaktora naczelnego "Corriere della Sera", nawiązuje do czwartkowego oświadczenia rzecznika Watykanu, ks. Federico Lombardiego, który stwierdził, że "każdy wierzący ma prawo zachować swoje własne przekonania w całym wachlarzu kwestii i problemów, co do których panuje wśród chrześcijan słuszny pluralizm" i że "ma prawo wyrażać swoje idee, które pozostają jego osobistymi ideami, nie stając się naturalnie w żaden sposób oficjalnym wyrazem stanowiska papieża czy Stolicy Apostolskiej", włoski dziennikarz podkreśla, że "jako katolik będzie jeszcze bardziej wolnym duchem".
Jego zdaniem najbardziej zagorzałymi krytykami jego nawrócenia okazali się sygnatariusze głośnego listu 138 intelektualistów muzułmańskich, którzy zaproponowali Kościołowi katolickiemu oraz innym Kościołom i wspólnotom chrześcijańskim zacieśnienie wzajemnych stosunków. Allam uważa ich za przedstawicieli "tak zwanych umiarkowanych [środowisk], którzy zaproponowali Watykanowi dialog oparty na wyjętych z kontekstu wersetach Koranu na temat jedynego Boga i miłości bliźniego".
"Tysiącletnie doświadczenie z islamem powinno nas było nauczyć, że dialog możliwy jest tylko z tymi muzułmanami, którzy godzą się na bezwarunkowe zajęcie (...) wyraźnego i niewzruszonego stanowiska w kwestiach konkretnych, jak rzezie i prześladowania chrześcijan, odmawianie prawa istnienia państwu Izrael, skazywanie na śmierć nawróconych muzułmanów jako apostatów, usprawiedliwianie terroryzmu palestyńskiego i islamskiego, dyskryminacja i przemoc wobec kobiet, oraz ogólnie rzecz biorąc naruszanie podstawowych praw człowieka" – pisze Magdi Allam. Kończy on swój list "serdecznymi pozdrowieniami i życzeniami sukcesów oraz wszelkiego dobra", co obserwatorzy interpretują jako ostateczne pożegnanie z "Corriere della Sera".
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.