Włochy: nawrócony dziennikarz odpiera zarzuty krytyków

2008-04-01 00:00:00
Włochy: nawrócony dziennikarz odpiera zarzuty krytyków

Magdi Allam włoski dziennikarz egipskiego pochodzenia, który w czasie Wigilii Paschalnej 22 marca przyjął chrzest z rąk papieża Benedykta XVI, odpowiada na łamach "Corriere della Sera" tym, którzy z różnych pozycji mieli zastrzeżenia i uwagi tak do jego nawrócenia, jak i jego polemik z islamem. Wszystkich ich Allam obejmuje określeniem "chrześcijan komuno-islamististycznych" (cristiano comunisti islamici), czyli "czcicieli relatywizmu etycznego, kulturowego i religijnego, jak również politycznej poprawności".

Krytycy Allama chcieliby, jego zdaniem, aby ograniczył się on do potępienia terroryzmu islamskiego, przy zachowaniu pozytywnej opinii o samym islamie. "Przepraszam: jeżeli nawróciłem się na katolicyzm, to chyba oczywiste, że zdecydowałem się na to po dojściu do negatywnej opinii na temat islamu. Gdybym wierzył, że islam jest prawdziwą i dobrą religią, nie miałbym powodu jej porzucać", czytamy w oświadczeniu Allama.

W swoim liście do redaktora naczelnego "Corriere della Sera", nawiązuje do czwartkowego oświadczenia rzecznika Watykanu, ks. Federico Lombardiego, który stwierdził, że "każdy wierzący ma prawo zachować swoje własne przekonania w całym wachlarzu kwestii i problemów, co do których panuje wśród chrześcijan słuszny pluralizm" i że "ma prawo wyrażać swoje idee, które pozostają jego osobistymi ideami, nie stając się naturalnie w żaden sposób oficjalnym wyrazem stanowiska papieża czy Stolicy Apostolskiej", włoski dziennikarz podkreśla, że "jako katolik będzie jeszcze bardziej wolnym duchem".

Jego zdaniem najbardziej zagorzałymi krytykami jego nawrócenia okazali się sygnatariusze głośnego listu 138 intelektualistów muzułmańskich, którzy zaproponowali Kościołowi katolickiemu oraz innym Kościołom i wspólnotom chrześcijańskim zacieśnienie wzajemnych stosunków. Allam uważa ich za przedstawicieli "tak zwanych umiarkowanych [środowisk], którzy zaproponowali Watykanowi dialog oparty na wyjętych z kontekstu wersetach Koranu na temat jedynego Boga i miłości bliźniego".

"Tysiącletnie doświadczenie z islamem powinno nas było nauczyć, że dialog możliwy jest tylko z tymi muzułmanami, którzy godzą się na bezwarunkowe zajęcie (...) wyraźnego i niewzruszonego stanowiska w kwestiach konkretnych, jak rzezie i prześladowania chrześcijan, odmawianie prawa istnienia państwu Izrael, skazywanie na śmierć nawróconych muzułmanów jako apostatów, usprawiedliwianie terroryzmu palestyńskiego i islamskiego, dyskryminacja i przemoc wobec kobiet, oraz ogólnie rzecz biorąc naruszanie podstawowych praw człowieka" – pisze Magdi Allam. Kończy on swój list "serdecznymi pozdrowieniami i życzeniami sukcesów oraz wszelkiego dobra", co obserwatorzy interpretują jako ostateczne pożegnanie z "Corriere della Sera".

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.