Szefowie trzech lokalnych rządów, tuż po objęciu władzy w wyniku wygrania wyborów w ub. miesiącu, przystąpili do współpracy w celu zwalczania dystrybucji pigułki poronnej RU-486. Gubernatorzy oznajmili, że używanie tych tabletek jest niezgodne z ustawą aborcyjną, która pozwala jedynie na aborcję chirurgiczną przeprowadzaną w szpitalach.
Na północy, nowy gubernator Piemontu Roberto Cota rozpoczął ofensywę przeciwko rozprowadzaniu aborcyjnej pigułki RU-486, mówiąc, że jej „zapasy prędzej zepsują się w magazynach niż dopuści je do sprzedaży”. Zaznaczył przy tym, że jest absolutnie za obroną życia. W przeciwieństwie do byłego prezydenta Piemontu Bresso nie jest za stosowaniem „aborcji awaryjnej”. Domaga się wsparcia dla kobiet. Obecnie gubernator Cota oczekuje na wytyczne ministerstwa zdrowia w sprawie stosowania ustawy aborcyjnej.
Przeciwny dystrybucji RU-486 jest także nowo wybrany gubernator Veneto Luca Zaia, który zapowiedział, że żaden szpital w jego regionie nie będzie rozprowadzał tabletek RU-486. Stwierdził, że upowszechnienie tych tabletek „banalizuje traumę aborcji, pozostawia kobiety bez wsparcia i sprawia, że młodzi ludzie stają się mniej odpowiedzialni”.
W Lazio, w regionie, który obejmuje Rzym i Watykan nowa prezydent Renata Polvenini, choć zaznaczyła, że ustawę aborcyjną trzeba przestrzegać, to jednak zapowiedziała również, że zrobi wszystko, co w jej mocy, by bronić życia nienarodzonych dzieci.
Lokalne władze Włoch są oburzone dostarczeniem tabletek RU-486 do szpitali w Mediolanie i Pizie. W Wielki Czwartek papież Benedykt XVI przestrzegał chrześcijan przed legalizacją aborcji w jakiejkolwiek formie. – Ważne jest, by chrześcijanie nie akceptowali zła, które jest narzucone w postaci prawa, jak na przykład zabijanie dzieci poczętych – mówił Ojciec Święty.
W lipcu ub. roku włoskie ministerstwo zdrowia zostało poinformowane przez europejską fabrykę farmaceutyków Exelgyn oraz Agencję Farmaceutyczną AIFA, że pigułka RU-486 spowodowała śmierć 29 kobiet. Do chwili obecnej w USA zmarło dodatkowo 9 kobiet, w Wielkiej Brytanii – 2 i po jednej kobiecie w: Kanadzie, Szwecji oraz Francji. Pomimo tych informacji AIFA zaakceptowała pigułkę i dopuściła ją do sprzedaży na terenie Włoch pod nazwą Mifegyne, co gorąco popierały partie lewicowe.
Zgodnie z pozwoleniem AIFA pigułka może być dystrybuowana jedynie na terenie szpitali. Na razie zabroniona jest jej sprzedaż w aptekach. Ministerstwo zdrowia nie wydało żadnych wytycznych co do jej stosowania. Na rozprowadzanie RU-486 zgodziło się sześć regionów Włoch: Emilia Romagna, Lombardia, Piemont, Toskania, Veneto i autonomiczna prowincja Trento.
W listopadzie ub. roku, dystrybucję pigułki poronnej RU-486, próbował zablokować Senat.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS