Włochy: rząd Berlusconiego chce uratować Eluanę Englaro

2009-02-06 00:00:00

Rada Ministrów Republiki Włoskiej jednogłośnie przyjęła dekret zakazujący zaprzestania odżywiania i pojenia Eluany Englaro. Stało się tak pomimo nacisków prezydenta Giorgio Napolitano, w chwili, gdy znajdującej się od 17 lat w stanie wegetatywnym kobiecie zaczęto zmniejszać ilość pożywienia i płynów.

Napolitano – były komunista (w latach 1942-1991) – w liście do premiera Berlusconiego wyraził dziś sprzeciw wobec ewentualnego dekretu argumentując, iż decyzję w tej sprawie powinien wydać parlament. Gdyby jednak obrano długą drogę parlamentarną, nie udałoby się uratować życia Eluany Englaro.

To bardzo poważny i smutny moment w historii naszego kraju – stwierdził w związku ze sprawą Eluany Englaro kard. Angelo Bagnasco. Przewodniczący episkopatu Włoch przypomniał, że „stopień cywilizacji narodu mierzy się w pierwszym rzędzie poszanowaniem życia od poczęcia aż po naturalną śmierć, szczególnie gdy jest ono kruche”.

Abp Pietro Brollo, ordynariusz Udine, gdzie przebywa od wtorku 37-letnia kobieta znajdująca się od siedemnastu lat w stanie śpiączki po raz kolejny zaapelował o zwycięstwo „kultury życia nad kulturą śmierci”. Wezwał wiernych do nasilenia modlitw „ażeby Pan wspierał cierpiących i oświecił tych, na których spoczywa odpowiedzialność za tak dramatyczne decyzje”.

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej zaprzeczyło natomiast, jakoby Watykan miał wywierać presję na rząd Republiki Włoskiej. W komunikacie podpisanym przez ks. Federico Lombardiego zdementowano sensacyjne wiadomości opublikowane przez turyński dziennik „La Stampa”. Gazeta informowała jakoby watykański sekretarz stanu, kard. Tarcisio Bertone miał w tej sprawie interweniować u premiera Silvio Berlusconiego. – Wiadomość ta jest całkowicie bezpodstawna – kategorycznie stwierdził ks. Lombardi.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.