Włochy: trzęsienie ziemi zabiło kilkadziesiąt osób w tym zakonnice
2009-04-06 00:00:00
W mieście L'Aquila w środkowych Włoszech, stolicy regionu Abruzji, nawiedzonego tej nocy przez silne trzęsienie ziemi, panuje chaos. Zginęło kilkadziesiąt osób. – Pośród ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech są przynajmniej dwie siostry zakonne – poinformował ks. Dionisio Umberto Rodriguez Cuartas, dyrektor Caritas w tym regionie. Dodał, że kataklizm zniszczył wiele świątyń zarówno w stolicy Abruzji mieście L’Aquila jak i innych miejscowościach.
Gemma Antonucci, przełożona zgromadzenia klarysek w miejscowości Paganica, zginęła, gdy w wyniku trzęsienia ziemi zawaliło się sklepienie klasztoru. Jak powiedział ks. Rodriguez, który jest zarazem proboszczem w Paganice, gruzy przysypały też co najmniej jeszcze jedną z sióstr.
Epicentrum kataklizmu, który nastąpił o 3:32 nad ranem, znalazło się w L'Aquili. Poważnie ucierpiało wiele lokalnych świątyń, m.in. katedra i kościół pod wezwaniem Świętych Dusz, którego kopuła runęła.
Benedykt XVI przesłał dziś rano kondolencje dla ofiar trzęsienia ziemi w Abruzji na ręce arcybiskupa L’Aquili Antonio De Rosso. W chwili obecnej włoskie źródła prasowe informują o 50 ofiarach śmiertelnych i kilkunastu tysiącach zniszczonych domach. Premier Włoch Silvio Berlusconi ogłosił stan wyjątkowy, akcja ratunkowa wciąż trwa.
W L'Aquili mieszka ok. 70 tys. mieszkańców, 30 tys. dalszych osób przybywa tu codziennie do pracy, na studia lub w celach turystycznych. Miasto założył w XIII w. cesarz Fryderyk II. Do najsłynniejszych miejscowych zabytków należą kościoły: Santa Maria di Collemaggio i monumentalna bazylika św. Bernarda z Sieny.
Źródło: KAI/polskieradio.pl
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.