Włochy: wierzący - niepraktykujący parlamentarzyści
2008-05-15 00:00:00
Zaledwie stu parlamentarzystów – na blisko tysiąc - wzięło udział w Mszach świętych, odprawionych z okazji rozpoczęcia szesnastej kadencji. Na Mszę św., której przewodniczył watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone, przyszło dwadzieścioro senatorów i deputowanych, około osiemdziesięciu deputowanych było na Mszy, odprawionej przez rektora Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, biskupa Rino Fisichellę.
W kazaniu kardynał Bertone zacytował przemówienie, które Benedykt XVI wygłosił na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ i zachęcił parlamentarzystów do odróżniania dobra od zła „w poszukiwaniu dobra wspólnego”. W tym celu, podkreślił, należy nie tylko zaspokajać materialne potrzeby obywateli, ale również bronić niezbywalnych wartości chrześcijańskich.
– W tych dniach modlimy się wspólnie w intencji stawiającej pierwsze kroki nowej kadencji parlamentu. Musimy prosić Ducha Świętego, by oświecił wszystkich parlamentarzystów, przed którymi stoi zadanie kierowania umiłowaną Italią – powiedział watykański sekretarz stanu. Przypomniał, że chrześcijańskie powołanie w polityce oznacza służbę dobru wspólnemu, „które obejmuje ład publiczny oraz pokój wewnętrzny i zewnętrzny”, zwracając także uwagę na „pewne wydarzenia, które zakłócają spokój duszy i poczucie bezpieczeństwa osób i rodzin”.
Kard. Bertone nie zgodził się z opinią (wyrażoną m. in. przez tygodnik „Famiglia cristiana”), że brak w rządzie Silvio Berlusconiego zadeklarowanych katolików, działaczy stowarzyszeń czy ruchów kościelnych nie jest dobrą wróżbą na przyszłość. – Katolików jest wielu, tak w społeczeństwie, jak w parlamencie i w świecie pracy. Ważne jest, by żyli po katolicku i realizowali naukę społeczną Kościoła. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy zaangażowani są w politykę – oświadczył sekretarz stanu.
Również biskup Fisichella wezwał parlamentarzystów włoskich do „odzyskania swej tożsamości kulturalnej i religijnej”, podkreślając, że „nie może być przyszłości bez kontynuacji tradycji”. – Tylko wychodząc do ludzi można odkryć zdolność do udzielenia autentycznych odpowiedzi. Dlatego pierwszorzędnym zadaniem odpowiedzialnych za życie publiczne, jest milczeć i słuchać - powiedział rektor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.