Włochy: wierzący - niepraktykujący parlamentarzyści
2008-05-15 00:00:00
Zaledwie stu parlamentarzystów – na blisko tysiąc - wzięło udział w Mszach świętych, odprawionych z okazji rozpoczęcia szesnastej kadencji. Na Mszę św., której przewodniczył watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone, przyszło dwadzieścioro senatorów i deputowanych, około osiemdziesięciu deputowanych było na Mszy, odprawionej przez rektora Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, biskupa Rino Fisichellę.
W kazaniu kardynał Bertone zacytował przemówienie, które Benedykt XVI wygłosił na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ i zachęcił parlamentarzystów do odróżniania dobra od zła „w poszukiwaniu dobra wspólnego”. W tym celu, podkreślił, należy nie tylko zaspokajać materialne potrzeby obywateli, ale również bronić niezbywalnych wartości chrześcijańskich.
– W tych dniach modlimy się wspólnie w intencji stawiającej pierwsze kroki nowej kadencji parlamentu. Musimy prosić Ducha Świętego, by oświecił wszystkich parlamentarzystów, przed którymi stoi zadanie kierowania umiłowaną Italią – powiedział watykański sekretarz stanu. Przypomniał, że chrześcijańskie powołanie w polityce oznacza służbę dobru wspólnemu, „które obejmuje ład publiczny oraz pokój wewnętrzny i zewnętrzny”, zwracając także uwagę na „pewne wydarzenia, które zakłócają spokój duszy i poczucie bezpieczeństwa osób i rodzin”.
Kard. Bertone nie zgodził się z opinią (wyrażoną m. in. przez tygodnik „Famiglia cristiana”), że brak w rządzie Silvio Berlusconiego zadeklarowanych katolików, działaczy stowarzyszeń czy ruchów kościelnych nie jest dobrą wróżbą na przyszłość. – Katolików jest wielu, tak w społeczeństwie, jak w parlamencie i w świecie pracy. Ważne jest, by żyli po katolicku i realizowali naukę społeczną Kościoła. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy zaangażowani są w politykę – oświadczył sekretarz stanu.
Również biskup Fisichella wezwał parlamentarzystów włoskich do „odzyskania swej tożsamości kulturalnej i religijnej”, podkreślając, że „nie może być przyszłości bez kontynuacji tradycji”. – Tylko wychodząc do ludzi można odkryć zdolność do udzielenia autentycznych odpowiedzi. Dlatego pierwszorzędnym zadaniem odpowiedzialnych za życie publiczne, jest milczeć i słuchać - powiedział rektor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.