Włochy: za rzecznikami usunięcia krzyży stoi związek ateistów, agnostyków i racjonalistów

2009-11-05 00:00:00

Włoski związek ateistów, agnostyków i racjonalistów stoi za Massimo Albertinem i jego żoną Soine Lautsi. Małżeństwo wystąpiło do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu ze skargą na władze włoskie, które odrzucały – w sądach kilku instancji – ich wniosek o zdjęcie krzyży w szkole uczęszczanej przez ich dzieci. Ujawnił to były jego sekretarz, 73-letni Giorgio Villella z Padwy, przyznając, że osobiście namówił swych znajomych do podjęcia na drodze prawnej walki z krzyżami.

Villella przyznał, że przed siedmioma laty, gdy sprawę rozpoczęto, związek nie mógł wystąpić w pierwszej osobie, ponieważ nie był jeszcze uznany za stowarzyszenie „promocji społecznej”. – Należało znaleźć kogoś z rodziców, kto wystąpiłby do dyrekcji szkoły, do której chodziły jego dzieci, z żądaniem zdjęcia krzyży. Zrobił to nasz członek Albertin, wraz ze swoją żoną Finką, bo Finlandia jest znacznie bardziej świecka od Włoch – powiedział działacz związku ateistów, agnostyków i racjonalistów.

Trybunał w Strasburgu zalecił włoskiemu rządowi usunięcie krzyży z klas szkolnych, ponieważ jego zdaniem „naruszają prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swymi poglądami”, a samych uczniów pozbawiają wolności religijnej. Orzeczenie to potępił Watykan oraz niemal wszystkie włoskie siły polityczne.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.