Włoski teolog: lekcja religii w szkole jest nieodzowna

2009-09-16 00:00:00

O tym, że lekcja religii jest nieodzowna, przekonuje w rzymskim, lewicowym dzienniku „La Repubblica” teolog Vito Mancuso. Według niego „ideałem byłoby nauczanie wszystkich religii”, jednak „konieczny jest wybór”. Chce także wyłączenia nauczania religii z gestii Kościoła.

Z takiego samego powodu, dla jakiego preferuje się literaturę włoską (choć wcale nie jest powiedziane, że zasługuje ona na to bardziej niż literatura rosyjska czy amerykańska), szkoła włoska musi preferować „religię włoską”, to jest tę określoną religię, którą wyznawała i wyznaje większość Włochów, chrześcijaństwo w wyznaniu katolickim – zaznaczył Mancuso.

Włoski teolog nie ma wątpliwości, że „katolicyzm musi nadal stanowić kościec programów szkolnych, ponieważ składa się on zasadniczo na włoską tożsamość; nawet ateizm powstał we Włoszech jako odrzucenie religii katolickiej”.

Mancuso nie zgadza się natomiast na to, aby nauczanie religii katolickiej pozostawiało w gestii Kościoła. Jego zdaniem jest to niezbędne, aby oddalić podejrzenia o prozelityzm, które nasuwa fakt, że o programach i kadrze nauczycielskiej decyduje hierarchia kościelna, co z kolei sprawia, że „religia nie może być nigdy takim przedmiotem, jak inne, lecz musi być dobrowolna”.

Źródło: KAI
No proszę, nawet lewacy podający się za teologów doceniają kulturotwórczą rolę religii. Ale za rady pana Mancuso dotyczące organizacji nauczania religii dziękujemy.
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.