Włoski watykanista: Całun Turyński jest autentyczny
2010-04-23 00:00:00
Fakt, że naukowcom nie udało się dotąd sporządzić kopii Całunu Turyńskiego świadczy o tym, że płótno przechowywane w Turynie jest autentyczne. To jeden z argumentów, który Andrea Tornielli, watykanista dziennika „Il Giornale”, przytacza dla uzasadnienia swego przekonania, że „na 99,9 procent Całun jest autentyczny”.
„To płótno, w które w I wieku naszej ery, owinięte było ciało Jezusa Chrystusa” - mówi Tornielli w wywiadzie dla portalu katolickiego „ilsussidriario.it”. Głównym argumentem pozostaje jednak według niego fakt, że nikt nie jest w stanie wyjaśnić, jak doszło do tego, że na płótnie odcisnął się taki a nie inny obraz.
„Gdybyśmy mieli do czynienia z fałszerstwem z okresu średniowiecza, jak twierdzą niektórzy, jego autor musiałby być Supermanem. Średniowieczny fałszerz musiałby posypać Całun pyłkami, które w trzech czwartych pochodzą z terenu Bliskiego Wschodu, a w niektórych przypadkach występują wyłącznie w okolicach Jerozolimy. Z kolei średniowieczny fałszerz musiałby odróżniać trzy rodzaje krwi: z żyły, z arterii i post-mortem, jakie znaleziono na płótnie” - mówi Tornielli.
„Naukowcy prowadzą swoje badania. Nikomu jednak nie udało się zrobić kopii Całunu... Opierając się wyłącznie na rachunku prawdopodobieństwa, Całun na 99,9% jest autentyczny” - uważa włoski watykanista. Wydał on właśnie w turyńskiej oficynie Gribaudi książkę na temat Całunu Turyńskiego pod tytułem „Całun. Dochodzenie w sprawie tajemnicy”.
Źródło: KAI
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.