Wołyń: ukraińscy nacjonaliści nie dopuścili do poświęcenia krzyża w Stepaniu

2011-07-18 00:00:00


Ukraińscy nacjonaliści nie dopuścili 17 lipca do poświęcenia krzyża, który stanął na miejscu spalonego w czasie rzezi wołyńskiej w lipcu 1943 roku kościoła w miejscowości Stepań, położonej ok. 80 km na wschód od Łucka. Podczas manifestacji padały ostre antypolskie hasła.

Wcześniej bp Marcjan Trofimiak, ordynariusz diecezji łuckiej, odprawił w intencji ofiar Mszę św. w Janowej Dolinie, kilkanaście kilometrów od Stepania, gdzie 23 kwietnia 1943 roku została wymordowana liczna grupa Polaków. – Być może to Boża Opatrzność sprawiła, że właśnie tu dzisiaj odprawiamy Mszę św. – mówił bp Trofimiak na wstępie Mszy św. Przypomniał, że w zeszłym roku z powodu demonstracji nie można było poświęcić pomnika. – Dziś jakby dopełniamy tego obowiązku – dodał hierarcha. Przed Mszą św. pod pomnikiem pomordowanych Polaków modlili się przedstawiciele Kościoła prawosławnego.

Uroczystości w Stepaniu i Janowej Dolinie były częścią obchodów 68. rocznicy rzezi wołyńskiej, w której uczestniczyła grupa ok. 50 Polaków, potomków ocalałych z pogromu, a obecnie mieszkających w różnych częściach Polski. Na dwa dni do grupy dołączył Andrzej Kunert, Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W czasie kilku dni grupa odwiedziła kilka miejsc w powiecie sarneńskim związanych z męczeństwem Polaków m. in. Butejki, Sarny, Huta Stepańska, Huta Mydzka, Chołoniewicze.

Najważniejszymi punktami programu wizyty Sekretarza Rady OPWiM było odsłonięcie tablic w Butejkach i w Sarnach oraz obecność przy poświęceniu krzyża w Dole Śmierci przy Chołoniewiczach. W Butejkach w miejscowej cerkwi została poświęcona tablica pamięci Ukraińca Petro Ilkowycza Bazyluka, który oddał swoje życie w obronie polskiej rodziny.

W katolickim kościele w Sarnach, prowadzonym przez pallotynów, odsłonięto dwie tablice poświęcone w Polakom wymordowanym w okolicznych wioskach. W Butejkach też miejscowe władze złożyły na ręce sekretarza OPWiM zaproszenie dla prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego na 70. rocznicę tragedii wołyńskiej. Podobne zaproszenie zostanie równiez wysłane do prezydenta Ukrainy. Główne uroczystości planowane są na 14 lipca 2013 roku i odbędą się w Hucie Stepańskiej i Butejkach.

Źródło: KAI

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.