Wrześniowa refleksja
2009-09-01 00:00:00

Obchodzimy dziś 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 r. rozpoczęła się kampania wrześniowa, którą od początku do końca Polska rozegrała własnymi siłami. Chyba już nigdy w ciągu następnych 6 lat losy Polski nie znajdowały się tak długo w centrum uwagi światowej opinii publicznej. Rzuciliśmy na tę wojnę wszystko co mieliśmy: pieniądze (wydatki na wojsko stanowiły ogromne obciążenie dla budżetu państwa), wspaniałych ludzi, honor. Wyszliśmy pobici, zniewoleni dyktaturą komunistyczną, z poważnymi stratami ludnościowymi, terytorialnymi i kulturowymi.
II wojna światowa była naszą wielką klęską, z której nie możemy otrząsnąć się do dzisiaj. Jak zauważył Ryszard Legutko w „Eseju o duszy polskiej”, żyjemy w państwie, które nie jest kontynuacją II Rzeczpospolitej. Jeszcze w mniejszym stopniu nawiązuje ono do Rzeczpospolitej Szlacheckiej, czy Polski średniowiecznej.
Władze w Polsce przejęła grupa ludzi nienawidzących przeszłości naszego kraju, a w najlepszym wypadku uważających ją za coś zbędnego, nienowoczesnego, czego należy się wstydzić. Wystarczy spojrzeć na filmy jakie powstają, nagłaśniane książki, programy telewizyjne jakie w dniach świąt narodowych są emitowane, zwłaszcza w telewizjach komercyjnych. Często nie ma w nich ani jednego programu wspominającego naszych przodków, ich dzieła, ich ofiary i poświęcenia. Bije z nich pustka, nad którą brzmi chichot nieziemski, radość piekielna, że ten naród, który został powołany przez Boga do wielu zadań, gnuśnieje dotknięty wielką niemocą.
Szkody, które społeczeństwo polskie poniosło w wyniku okupacji kraju przez hitlerowskie Niemcy oraz trucizna jaką w duszę Polaków wtłoczyła okupacja sowiecka, wydają się nie do naprawienia. Niemniej jednak groby żołnierzy II wojny światowej, groby zamordowanych w wyniku Akcji A-B, w obozach koncentracyjnych, syberyjskich łagrach, w Katyniu, Charkowie czy Miednoje wzywają współczesnych Polaków do czynu. Pamięć przodków, którzy ofiarowali swoje życie dla Polski, a więc i dla nas żyjących w 2009 r., wymaga i od nas zaangażowania w budowę nowej Polski, nowego narodu.
Gdy wielkie pieniądze są niemal wyłącznie w rękach dotkniętych trądem niewiary w Boga, niewiary w Polskę, tylko wysiłki pojedynczych osób, środowisk, mogą uzdrowić Polaków. A tylko zdrowy naród, patriotyczny, pokładający nadzieję w Bogu, może ostać się, gdy wichry historii znów zaczną wiać.
II wojna światowa uczy nas, że nie w sojuszach, których wartość, jak to okazało się we wrześniu 1939 r. jest równa cenie papieru na jakim je podpisano, należy pokładać nadzieję, lecz w Bogu i własnych siłach.
AK, piotrskarga.pl
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.