Wspólne działanie przyniosło piękny owoc. Pomoc naszych Przyjaciół i Darczyńców dla Ojców Franciszkanów z Kłodzka

2024-12-13 00:00:00
Wspólne działanie przyniosło piękny owoc. Pomoc naszych Przyjaciół i Darczyńców dla Ojców Franciszkanów z Kłodzka

W niesieniu pomocy ofiarom tegorocznej powodzi na południu Polski konieczne było starcie się z dwoma żywiołami – niszczycielską siłą nieujarzmionej wody i bolesnymi owocami kampanii wrogości wobec Kościoła. Przyjaciele i Darczyńcy Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi udowodnili, że sercem, rozumem i ludzką hojnością można wygrać z wieloma przeciwnościami, zwyciężając dobrem i miłością.

 

 

Dobrych ludzi jest więcej

 

Gdy późnym latem tego roku niszczycielski żywioł wody spustoszył wiele miejscowości południowej Polski mass media były pełne informacji o ludzkich tragediach i szkodach materialnych. Nieszczęście dotknęło tysiące osób, w tym także zamieszkujących tereny doświadczone powodzią w 1997 roku, jak chociażby Kłodzko na Dolnym Śląsku.

 

Kłodzko zostało zalane w niedzielę 15 września. W przypadku klasztoru zniszczeniu uległ mur okalający kompleks, parter klasztoru, piwnice, budynek duszpasterski i kościół. Część rzeczy udało się uratować: sprzęt liturgiczny i dobra kultury przeniesiono na pierwsze piętro. Niestety, fala powodziowa zabrała z zakrystii pobliskiego kościoła nawet monstrancję. Zniszczeniu uległo też wiele ciężkich i dużych przedmiotów, również zabytkowych, których nie dało się przenieść. Franciszkanie z klasztoru poprosili wierzących o pomoc finansową na cele renowacji. W sieci ich prośba spotkała się z wieloma negatywnymi komentarzami – internauci sugerowali, że jest hańbą prosić ludzi o wsparcie… Oto miara poziomu antyklerykalizmu wśród niektórych Polaków! Niewątpliwie jednak dobrych ludzi jest więcej i trzeba liczyć, że z Bożą pomocą i wsparciem katolików klasztor zostanie odrestaurowany, na większą chwałę Bożą – pisaliśmy we wrześniu tego roku na portalu PCh24.pl, wydawanym przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi.

 

Wielkie zniszczenia, ale i wielkie nadzieje, że w trudnych chwilach będziemy umieli znów się zjednoczyć i okazać wielkie serce oraz umiłowanie dla naszego dziedzictwa religijnego i kulturowego. Nasz naród niejednokrotnie udowodnił, że duch, rozum i wspólne działania przynoszą piękne owoce, dające dowód kulturowego bogactwa i mądrości Polaków.

 

Wrogowie rozumu i serca

 

Potrzeba pomocy ludziom oraz ratowania domów czy świątyń nie była oczywista dla wszystkich. Niektórzy z tych, których nie dotknęło nieszczęście powodzi, nie tylko pozostali obojętni na wielką tragedię, ale nawet dopuszczali się negatywnych komentarzy uderzających w uczucia bliźnich. Szczególnie agresywne były wypowiedzi wrogów Kościoła, buszujących w internecie pod przykrywką anonimowości.

 

Słowa, które padały w komentarzach pod publikacjami internetowymi nie nadają się do cytowania, oddają jednak tragizm sytuacji, ukształtowany przez „postępowców” władających opiniotwórczymi mediami. Sami nie dając nic od siebie podejmowali się krytykowania postaw ludzi rozumiejących powagę sytuacji po powodzi i deklarujących wolę niesienia pomocy poszkodowanym.

Cierpkim owocem kilkudziesięcioletniej antykatolickiej propagandy były medialne wypowiedzi, odmawiające instytucjom kościelnym pomocy, czasami – o zgrozo! – wręcz cieszące się ze zniszczeń w świątyniach katolickich.

 

Przyjdźmy z pomocą

 

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, skupiające wokół siebie wielu ludzi o otwartych sercach oraz mające doświadczenie w przeprowadzaniu zbiórek na dobre cele i inicjatywy społeczne czy religijne, podjęło się akcji, która miała dodać otuchy powodzianom i jednocześnie ratować kulturowe i religijne dziedzictwo Dolnego Śląska.

 

Kiedy dowiedzieliśmy się o powodzi w Kłodzku i na Śląsku Dolnym, od razu postanowiliśmy zareagować. Podobnie jak zareagowaliśmy w roku 2010, kiedy była powódź w Sandomierzu i w Bogatyni. Kierując się duchem chrześcijańskim, duchem miłosierdzia, chcieliśmy pomóc ludziom, którzy są w potrzebie. W tym roku postanowiliśmy wesprzeć wspólnotę franciszkańską w Kłodzku, która bardzo mocno ucierpiała na skutek powodzi – mówił dla portalu PCh24.pl Sławomir Olejniczak, prezes Stowarzyszenia im. Ks. Piotra Skargi.

 

Efekty zbiórki pieniędzy na ratowanie w kościoła i klasztoru Ojców Franciszkanów w Kłodzku przerosły nawet optymistyczne założenia. Darczyńcy, rozumiejący sytuację zakonników gospodarujących w zabytkowych obiektach, szybko przekazali 100 tys. złotych, ale kolejne datki wciąż spływały.

Widząc skalę zniszczeń dobrzy ludzie chętnie dzielili się tym, co mieli. Wiemy, że dla wielu osób każda złotówka, każde dziesięć złotych, było podzieleniem się majątkiem, którego sami nie mieli za wiele.

 

Ostatecznie zbiórka prowadzona przez Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi skończyła się na kwocie 387 tys. złotych. I taką kwotę przekazaliśmy Ojcom Franciszkanom z Kłodzka.

Pieniądze pochodzące od naszych Darczyńców wykorzystane będą zarówno na odnowienie obiektów zakonnych, jak i m.in. na zakup naczyń liturgicznych, dewocjonaliów czy ksiąg liturgicznych.

 

Ta zbiórka na pomoc Franciszkanom z Kłodzka pokazała, że kreowany w mediach obraz katolików, jako społeczności rozproszonej i biernej, jest fałszywy. To właśnie chrześcijanie, katolicy, kierując się tym odruchem wynikającym bezpośrednio z naszej wiary i etyki ufundowanej na niej, to oni rzucili się natychmiast do pomocy – mówił Piotr Doerre, członek zarządu Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

 

Tekst: Piotrskarga.pl; zdjęcie: Marcin Austyn PCh24.pl

Czas Adwentu to czas oczekiwania na przyjście na świat Bożej Dzieciny, naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Wykorzystajmy dobrze dni przybliżające nas do Bożego Narodzenia, zwróćmy nasze myśli do betlejemskiej stajenki i zaczerpnijmy nadziei na osobiste odrodzenie. Oddajmy się modlitwie przygotowującej nas do Narodzin Pana i skorzystajmy z rekolekcji prowadzonych przez O. Jana Strumiłowskiego OCist, udostępnionych na kanale PCh24TV. Pomóżmy w ich promocji, aby dotarły do jak najszerszego grona osób.
Rządząca koalicja szykuje atak na własność co najmniej kilkuset tysięcy Polaków! Mowa o wykluczaniu na masową skalę z poruszania się po miastach własnym autem, a to za sprawą znowelizowanej Ustawy o elektromobilności. Aby nagłośnić problem i wykazać, jak absurdalne i niekonstytucyjne przepisy przyjęto, organizujemy spotkanie we Wrocławiu.
W niedzielę 8 grudnia, po sumie w archikatedrze lwowskiej, podczas spotkania Katolickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, rozdane zostały kalendarze „365 dni z Maryją”, wydane przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. W nowym 2025 roku to piękne wydawnictwo, dzięki naszym Przyjaciołom i Darczyńcom, przyozdobi domy niemal 100 polskich rodzin, zamieszkałych we Lwowie i okolicy.
Wielkość Rzeczpospolitej, sięgająca w pewnym momencie od Smoleńska po Dzikie Pola, generowała wielokierunkowe zagrożenie. Przyjmując liczne konflikty, państwo polsko-litewskie zmagało się m.in. z licznymi najazdami tatarskimi. Okrągłą, 400. rocznicę jednego z takich wydarzeń, przybliżymy podczas naszego spotkania z historykiem dr. Andrzejem Gliwą.
Podczas wielkiej demonstracji przeciw niszczeniu polskiej edukacji w Warszawie 1 grudnia padły – w treści listu skierowanego do Prezydenta RP – mocne zobowiązania organizatorów i podmiotów popierających: „Bronić niewinności naszych dzieci – PRZYSIĘGAMY! Bronić praw rodziców – PRZYSIĘGAMY! Bronić prawych nauczycieli – PRZYSIĘGAMY!”. Jednym z sygnatariuszy listu do głowy państwa oraz organizatorów protestu pod hasłem „TAK dla edukacji! NIE dla deprawacji!” jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.