Wspólnota episkopalna w Stanach Zjednoczonych rozpada się

2009-06-25 00:00:00
Wspólnota episkopalna w Stanach Zjednoczonych rozpada się

W należącym do Wspólnoty Anglikańskiej Kościele Episkopalnym w Stanach Zjednoczonych nastąpił rozłam. Część liderów, sprzeciwiających się kapłaństwu kobiet i święceniu homoseksualistów, założyła Anglikański Kościół Ameryki Północnej (ACNA).

Aktu założycielskiego dokonało 22 czerwca 300 delegatów z USA i Kanady, w tym 50 hierarchów, zgromadzonych w mieście Bedford w stanie Teksas. Na czele nowej wspólnoty stanął były episkopalny „biskup” Pittsburgha Robert Duncan. Jego przywódcy twierdzą, że poszło za nimi 100 tys. wiernych.

Głównymi przyczynami rozłamu stały się zagadnienia teologiczne i moralne. Niezgadzający się z wprowadzonymi reformami hierarchowie anglikańscy z całego świata zwołali w Jerozolimie 22 czerwca ub.r. Globalną Konferencję ds. Przyszłości Kościoła (GAFCON). Potępili na niej praktykowanie przez liberalny nurt anglikanów ordynowania kobiet na kapłanów i błogosławienia par homoseksualnych. W samej Wspólnocie episkopalnej w USA jednym z głównych powodów sporu stało się natomiast wyświęcenie na „biskupa” w 2003 r. otwartego homoseksualisty Gene’a Robinsona, który wcześniej porzucił żonę i dzieci, po czym związał się z innym mężczyzną.

Jak donosi latynoamerykańska agencja katolicka CNA, w skład nowego wyznania weszło 8 grup reprezentujących różne formy duchowości anglikańskiej – protestancką, charyzmatyczną i anglokatolicką. W statucie swojej wspólnoty przywódcy podkreślili wagę autorytetu biblijnego i misji ewangelicznej.

Na spotkanie do Bedfordu przybyli też delegaci innych wspólnot anglikańskich. Prymasa światowej Wspólnoty Anglikańskiej arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa reprezentował emerytowany biskup Seszeli Santosh Marray.

Za historyczne wydarzenie uznał powstanie nowej wspólnoty Jeff Walton, dyrektor Instytutu Religii i Demokracji prowadzonego przez Akcję Anglikańską. – Po 30 latach wyłamywania się tradycjonalistyczni anglikanie odłożyli na bok wiele dzielących ich różnic, by realizować wspólną misję – powiedział. Zaznaczył, że w tym przypadku nie chodzi o schizmę małej grupy niezadowolonych. Anglikański Kościół Ameryki Północnej „to teologicznie zróżnicowana grupa, która wie, jak wiele ją łączy” – zauważył.

Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.