Wspólnota episkopalna w Stanach Zjednoczonych rozpada się

2009-06-25 00:00:00
Wspólnota episkopalna w Stanach Zjednoczonych rozpada się

W należącym do Wspólnoty Anglikańskiej Kościele Episkopalnym w Stanach Zjednoczonych nastąpił rozłam. Część liderów, sprzeciwiających się kapłaństwu kobiet i święceniu homoseksualistów, założyła Anglikański Kościół Ameryki Północnej (ACNA).

Aktu założycielskiego dokonało 22 czerwca 300 delegatów z USA i Kanady, w tym 50 hierarchów, zgromadzonych w mieście Bedford w stanie Teksas. Na czele nowej wspólnoty stanął były episkopalny „biskup” Pittsburgha Robert Duncan. Jego przywódcy twierdzą, że poszło za nimi 100 tys. wiernych.

Głównymi przyczynami rozłamu stały się zagadnienia teologiczne i moralne. Niezgadzający się z wprowadzonymi reformami hierarchowie anglikańscy z całego świata zwołali w Jerozolimie 22 czerwca ub.r. Globalną Konferencję ds. Przyszłości Kościoła (GAFCON). Potępili na niej praktykowanie przez liberalny nurt anglikanów ordynowania kobiet na kapłanów i błogosławienia par homoseksualnych. W samej Wspólnocie episkopalnej w USA jednym z głównych powodów sporu stało się natomiast wyświęcenie na „biskupa” w 2003 r. otwartego homoseksualisty Gene’a Robinsona, który wcześniej porzucił żonę i dzieci, po czym związał się z innym mężczyzną.

Jak donosi latynoamerykańska agencja katolicka CNA, w skład nowego wyznania weszło 8 grup reprezentujących różne formy duchowości anglikańskiej – protestancką, charyzmatyczną i anglokatolicką. W statucie swojej wspólnoty przywódcy podkreślili wagę autorytetu biblijnego i misji ewangelicznej.

Na spotkanie do Bedfordu przybyli też delegaci innych wspólnot anglikańskich. Prymasa światowej Wspólnoty Anglikańskiej arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa reprezentował emerytowany biskup Seszeli Santosh Marray.

Za historyczne wydarzenie uznał powstanie nowej wspólnoty Jeff Walton, dyrektor Instytutu Religii i Demokracji prowadzonego przez Akcję Anglikańską. – Po 30 latach wyłamywania się tradycjonalistyczni anglikanie odłożyli na bok wiele dzielących ich różnic, by realizować wspólną misję – powiedział. Zaznaczył, że w tym przypadku nie chodzi o schizmę małej grupy niezadowolonych. Anglikański Kościół Ameryki Północnej „to teologicznie zróżnicowana grupa, która wie, jak wiele ją łączy” – zauważył.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.