Wspólnota episkopalna w Stanach Zjednoczonych rozpada się

2009-06-25 00:00:00
Wspólnota episkopalna w Stanach Zjednoczonych rozpada się

W należącym do Wspólnoty Anglikańskiej Kościele Episkopalnym w Stanach Zjednoczonych nastąpił rozłam. Część liderów, sprzeciwiających się kapłaństwu kobiet i święceniu homoseksualistów, założyła Anglikański Kościół Ameryki Północnej (ACNA).

Aktu założycielskiego dokonało 22 czerwca 300 delegatów z USA i Kanady, w tym 50 hierarchów, zgromadzonych w mieście Bedford w stanie Teksas. Na czele nowej wspólnoty stanął były episkopalny „biskup” Pittsburgha Robert Duncan. Jego przywódcy twierdzą, że poszło za nimi 100 tys. wiernych.

Głównymi przyczynami rozłamu stały się zagadnienia teologiczne i moralne. Niezgadzający się z wprowadzonymi reformami hierarchowie anglikańscy z całego świata zwołali w Jerozolimie 22 czerwca ub.r. Globalną Konferencję ds. Przyszłości Kościoła (GAFCON). Potępili na niej praktykowanie przez liberalny nurt anglikanów ordynowania kobiet na kapłanów i błogosławienia par homoseksualnych. W samej Wspólnocie episkopalnej w USA jednym z głównych powodów sporu stało się natomiast wyświęcenie na „biskupa” w 2003 r. otwartego homoseksualisty Gene’a Robinsona, który wcześniej porzucił żonę i dzieci, po czym związał się z innym mężczyzną.

Jak donosi latynoamerykańska agencja katolicka CNA, w skład nowego wyznania weszło 8 grup reprezentujących różne formy duchowości anglikańskiej – protestancką, charyzmatyczną i anglokatolicką. W statucie swojej wspólnoty przywódcy podkreślili wagę autorytetu biblijnego i misji ewangelicznej.

Na spotkanie do Bedfordu przybyli też delegaci innych wspólnot anglikańskich. Prymasa światowej Wspólnoty Anglikańskiej arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa reprezentował emerytowany biskup Seszeli Santosh Marray.

Za historyczne wydarzenie uznał powstanie nowej wspólnoty Jeff Walton, dyrektor Instytutu Religii i Demokracji prowadzonego przez Akcję Anglikańską. – Po 30 latach wyłamywania się tradycjonalistyczni anglikanie odłożyli na bok wiele dzielących ich różnic, by realizować wspólną misję – powiedział. Zaznaczył, że w tym przypadku nie chodzi o schizmę małej grupy niezadowolonych. Anglikański Kościół Ameryki Północnej „to teologicznie zróżnicowana grupa, która wie, jak wiele ją łączy” – zauważył.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.