Wyjście chrześcijan z polityki zagrożeniem dla przyszłości Egiptu

2012-02-14 00:00:00
Wyjście chrześcijan z polityki zagrożeniem dla przyszłości Egiptu


O. Rafic Greiche, rzecznik prasowy Kościoła katolickiego w Egipcie uważa, że wyjście chrześcijan z polityki w tym kraju stanowi zagrożenie dla przyszłości Egiptu. – To trudny czas dla nas, chrześcijan – powiedział o. Greiche podczas sympozjum „Europa w nowym kontekście śródziemnomorskim”, jakie Włoska Akcja Katolicka (ACI) zorganizowała w Rzymie.

Bez „pozytywnego i konstruktywnego” udziału strony chrześcijańskiej w krajach wschodnich nie będzie można myśleć o osiągnięciu „prawdziwego postępu” – uważa egipski duchowny, jednocześnie wyrażając zaniepokojenie decydującą rolą polityczną islamistów w krajach Afryki Północnej.

Rzecznik prasowy Kościoła katolickiego w Egipcie zauważa, że chrześcijanie, zwłaszcza w Egipcie, dowiedli już swojej „wielkoduszności”. Jednocześnie – dodał – muszą oni bardziej zdecydowanie bronić wolności sumienia i swobody życia swoją religią i jej głoszenia, bo tylko w ten sposób będzie mogła być zrealizowana zasada równości wszystkich obywateli.

Oceniając „arabską wiosnę” o. Greiche nie pozostawia wątpliwości, że zarówno USA jak i Unia Europejska popełniły „szereg błędów strategicznych”.

Źródło: KAI

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!