Wyrazy solidarności od katolików całego świata
2010-04-12 00:00:00
Pogrążeni w żałobie po stracie Prezydenta oraz wielu czołowych polityków Polacy spotkali się z wyrazami solidarności z różnych stron świata. W intencji ofiar tragedii modlili się chrześcijanie z różnych Kościołów.
O spokój dusz ofiar katastrofy samolotu, przedstawicieli najwyższych władz Rzeczypospolitej Polskiej, modlono się w czasie ingresu nowego prymasa Czech, abp. Dominika Duki. O katastrofie poinformował zebranych w katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha prezydent Czech, Vaclav Klaus. Na zakończenie Mszy św. kondolencje na ręce Prymasa Polski abp. Henryka Muszyńskiego i ambasadora Polski, Jana Pastwy przekazał nowy prymas, abp Dominik Duka.
Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec abp Robert Zollitsch wystosował na ręce prymasa Polski abp. Henryka Muszyńskiego list kondolencyjny. "My niemieccy biskupi jesteśmy bardzo związani z waszym episkopatem. Przez lata pracowaliśmy wspólnie nad pojednaniem naszych krajów. Ta droga pojednania stała się teraz szczególnie aktualna. W żałobie stoimy przy Was, w modlitwie jesteśmy z wami związani“ – napisał Zollitsch w imieniu episkopatu Niemiec.
O bliskości i wsparciu w modlitwie zapewnili naród polski niektórzy zwierzchnicy religijni na Ukrainie, jak kard. Lubomyr Huzar - głowa Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego czy łaciński biskup kamienieckopodolski Leon Dubrawski.
Mszę św. w intencji ofiar katastrofy odprawił wieczorem w archikatedrze wileńskiej Kardynał Audrys Juozas Bačkis – metropolita wileński. W jej trakcie modlił się o to, „by wiara w życie wieczne była źródłem pocieszenia dla ich bliskich, zaś wszystkich wierzących umocniła do życia w nadziei”. Mszę św. koncelebrowali wszyscy biskupi wileńscy, a uczestniczyły w niej: pani prezydent Dalia Grybauskaite. Nabożeństwo w katedrze było transmitowane przez pierwszy program Radia Litewskiego i telewizję publiczną.
Przewodniczący konferencji episkopatu Litwy, metropolita kowieński abp Sigitas Tamkevičius, składając kondolencje wszystkim obywatelom polskim, zapewnił o swoim modlitewnym wsparciu. „Będę zachęcał, by we wszystkich kościołach na Litwie odprawiono Msze święte w intencji ofiar katastrofy” – powiedział.
Solidarność z Polakami wyrazili także katolicy wietnamscy. Już 10 kwietnia wieczorem tysiące wiernych zgromadziło się z zapalonymi świecami w parafii Thai Ha w stołecznym Hanoi, aby modlić się za Polskę i Kościół w naszym kraju. Mszy św. za prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonkę oraz polską delegację, która zginęła 10 kwietnia w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem przewodniczył ks. Piotr Nguyen Van Khai CSsR.
Po Mszy świętej trwało czuwanie przy świecach podczas którego parafianie Thai Ha oddali Polskę i Kościół w naszym kraju w szczególną opiekę Matce Bożej Nieustającej Pomocy w nadziei, że „za wstawiennictwem Bożej Matki Bóg pobłogosławi i pocieszy Polskę, udzielając sił do przezwyciężenia niewyobrażalnej straty i cierpienia”.
Metropolita miński abp Tadeusz Kondrusiewicz i nuncjusz apostolski na Białorusi abp Martin Vidović byli koncelebransami Mszy św. za ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem odprawionej 11 kwietnia w katedrze mińskiej. Wraz z nimi liturgię sprawowali też liczni księża z całej archidiecezji. Świątynię wypełnili szczelnie przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i liczni wierni – wszyscy oni modlili się w intencji poległych: prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki i pozostałych ofiar.
Dzień wcześniej abp Kondrusiewicz przesłał wyrazy współczucia i kondolencje przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefowi Michalikowi i ambasadorowi Polski na Białorusi Henrykowi Litwinowi. „Kościół mińsko-mohylewski łączy się z Kościołem w Polsce, przeżywając ten dramat i godzinę nowej wielkiej próby, gdy w wyniku nieznanych nam planów Bożych Las Katyński ponownie zbiera ofiary, które przeszły do wieczności w okresie Oktawy Wielkanocnej, w wigilię święta Miłosierdzia Bożego” – napisał metropolita. Zapewnił, że podczas niedzielnej Mszy św. w katedrze mińskiej „będziemy powierzać Jezusowi Miłosiernemu wszystkie ofiary Katynia, i te sprzed 70 laty, i dzisiejsze, prosząc dla nich o wieczny odpoczynek”.
Poruszeni tragedią smoleńską są również Słowacy. Pierwsze Msze św. odprawiono już w sobotni wieczór. Proszono w nich o Boże Miłosierdzie dla ofiar tragedii, a także o siły duchowe dla wszystkich Polaków w dźwiganiu tego tragicznego wydarzenia. Były też oczywiście depesze kondolencyjne od wszystkich najważniejszych przedstawicieli państwa, a także od przewodniczącego słowackiego episkopatu abp. Stanislava Zvolenský’ego i biskupa polowego Franciszka Rábeka. Bp Rábek przypomniał doskonałą współpracę ordynariatów polowych obu krajów i wyraził ogromną wdzięczność zmarłemu bp. Płoskiemu, którego nazwał bratem, przyjacielem i promotorem Słowaków w rodzinie europejskich ordynariatów polowych.
O modlitwę za tragicznie zmarłych i okazanie solidarności z Polakami zaapelował do wiernych także prymas całej Irlandii, kard. Seán Brady.
Arcybiskup Armagh wyraził współczucie narodowi polskiemu opłakującemu śmierć 96 rodaków. „W wigilię święta Bożego Miłosierdzia, które ma szczególną wymowę dla Polaków na całym świecie proszę wiernych o włączenie się w modlitwy za tych, którzy zmarli i ich bliskich. W tym czasie wielkich ludzkich strat zachęcam wszystkich, aby przez modlitwę i przyjaźń wyrazili solidarność z naszą wspólnotą polską w parafiach, szkołach i miejscach pracy” – stwierdził prymas.
Wyrazy współczucia po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii oraz osób towarzyszących przekazał na ręce konsula RP w Chicago, Zygmunta Matyni arcybiskup Chicago i przewodniczący episkopatu Stanów Zjednoczonych, kard. Francis George.
Składając kondolencje krewnym i znajomym ofiar katastrofy pod Smoleńskiem kard. George wyraził współczucie całemu narodowi polskiemu oraz Polonii na całym świecie, a zwłaszcza mieszkańcom archidiecezji chicagowskiej. Zapewnił o swej modlitwie, w chwili wielkiego bólu całego narodu polskiego. Purpurat przypomniał, że jedną z ofiar tragedii był mieszkający w USA Wojciech Seweryn, projektant odsłoniętego przed rokiem Pomnika Ofiar Katyńskich na cmentarzu św. Wojciecha w Niles. Kard. George zapewnił o swych modlitwach w intencji ofiar katastrofy oraz ich rodzin.
O modlitewnej jedności francuskich katolików z Kościołem w Polsce zapewnił przewodniczącego episkopatu Polski, abp Józefa Michalika kard. André Vingt-Trois. W imieniu francuskich biskupów przekazał on kondolencje ze powodu tragicznej śmierci prezydenta Kaczyńskiego oraz członków delegacji oficjalnej udających się na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.
„W imieniu francuskich katolików oraz moim własnym pragnę zapewnić Waszą ekscelencję o głębokim współczuciu i żarliwych modlitwach za ofiary katastrofy lotniczej, ich rodziny i cały naród polski. W głębokiej żałobie, w której pogrążona jest Polska, kraj zajmujący tak ważne miejsce w dziejach naszego kontynentu uczestniczy cała Europa” – zapewnił przewodniczący episkopatu Francji.
Niedziela Miłosierdzia Bożego minęła w Brazylii pod znakiem żałoby i modlitw o Miłosierdzie Boże dla ofiar dwóch tragedii do jakich doszło w ostatnich dniach. W stanie Rio de Janeiro zginęły 224 osoby w skutek ulewnych deszczów, które nawiedziły miasto i okolice w pierwszych dniach kwietnia. Również katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem odbiła się szerokim echem w całej Brazylii. Prezydent Brazylii Luis Inacio Lula da Silva ogłosił w związku ze śmiercią prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego żony i towarzyszących im osób trzydniową żałobę narodową.
Metropolita Rio de Janeiro, abp Orani João Tempesta rano przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar deszczów które nawiedziły stan Rio de Janeiro. W obecności ok. 2 tys. wiernych abp Tempesta złożył na ręce obecnych tam polskich pallotynów wyrazy współczucia z powodu tragedii jaka dotknęła naród polski, który w katastrofie lotniczej stracił elitę polityczną.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.