Wyższa szkoła gotowania na gazie

2011-05-18 00:00:00
Wyższa szkoła gotowania na gazie

Jak co roku, tak i teraz w maju mnóstwo licealistów przystąpi do egzaminu maturalnego. Matura, jak sama nazwa wskazuje, oznacza dojrzałość – ale dzisiaj to oczywista nieprawda, bo jest ona zaledwie etapem w procesie kształcenia. Dzisiaj od kandydatów na posady prawo coraz częściej wymaga wykształcenia wyższego, co najmniej na poziomie licencjatu.

Przepisy stawiające takie wymagania uchwala sejm albo ustanawiają poszczególni ministrowie. Naprzeciw temu zapotrzebowaniu wychodzą wyższe uczelnie, uruchamiając nowe, coraz to inne kierunki studiów – oczywiście za odpowiednią opłatą. Z informacji o kierunkach studiów w Polsce wynotowałem niektóre interesujące pozycje, jak na przykład bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, dietetyka, europeistyka, kosmetologia, politologia, polityka społeczna, praca socjalna, stosunki międzynarodowe, taniec i zarządzanie.

Oto, co według informacji o kierunkach studiów powinien umieć absolwent europeistyki: „Absolwent studiów powinien posiadać ogólną wiedzę interdyscyplinarną z zakresu nauk społecznych oraz umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej i życiu z zachowaniem zasad etycznych. (...) Absolwent powinien umieć rozwiązywać proste problemy zawodowe, gromadzić, przetwarzać oraz przekazywać (pisemnie i ustnie) informacje, a także uczestniczyć w pracy zespołowej”. W przełożeniu na język ludzki oznacza to, że absolwent powinien umieć czytać i pisać, a także – co wcale nie jest tak często spotykane – opowiedzieć własnymi słowami to, co przeczytał albo usłyszał.

Jak widzimy, wymagania wobec absolwentów nie są specjalnie wyśrubowane, więc przypadki nieukończenia takich studiów spotyka się niezmiernie rzadko. Dzięki temu Polska jest krajem ludzi wykształconych, chociaż pod względem liczby publikacji naukowych na milion mieszkańców znajduje się dopiero pod koniec trzeciej dziesiątki państw, a liczba patentów na jednego mieszkańca jest w naszym kraju 10-krotnie niższa niż średnio w Europie.

[...]

Pełny tekst: "Moja Rodzina"
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.