X Marsz dla Życia i Rodziny 2015 - „Rodzina – wspólnota – Polska”

maj 2015
X Marsz dla Życia i Rodziny 2015 - „Rodzina – wspólnota – Polska”

X Marsz dla Życia i Rodziny 2015 - „Rodzina – wspólnota – Polska”

W Marszach uczestniczą przede wszystkim młode rodziny z dziećmi, ale także różnego rodzaju ruchy i stowarzyszenia. W minionych latach do udziału w wydarzeniu zachęcały znane i cenione osoby, m.in.: Marzena Nykiel, prof. Jan Żaryn, Przemysław Babiarz czy Krzysztof Ziemiec. Marsze są przypomnieniem, że cnoty, które wykuwa się, nabywa i praktykuje w rodzinie – wzajemny szacunek, zaufanie, rzetelność i gospodarność – powinny być fundamentem działań rządzących. Poza kolorowym korowodem są również dobitną odpowiedzią na najważniejsze wyzwania naszych czasów.

 

Tematem Marszów w 2015 roku była troska rodziców o wychowanie i edukację swoich dzieci. Organizatorzy chcieli przypomnieć, że rodzicie mają prawo i obowiązek wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. A wszystkie prawa rodziców pochodzące z prawa naturalnego, potwierdzone między innymi w Konstytucji, winny być przez decydentów uznane i chronione. Ponieważ rodzice pełnią pierwszoplanową rolę wychowawczą, wszelkie instytucje publiczne winny pełnić rolę pomocniczą, uznając autorytet i wolę rodziców.

 

Blisko 2000 osób postanowiło niedzielne przedpołudnie spędzić biorąc udział w III Marszu dla Życia i Rodziny w Krakowie. Organizatorami krakowskiego marszu były Instytut im. Księdza Piotra Skargi i Akademia Obrońców Życia. Jak co roku początek pochodu był na Placu Matejki, skąd uczestnicy wyruszyli ulicami Starego Miasta w kierunku Parku im. Henryka Jordana, gdzie odbył się rodzinny piknik. Elementem, któremu sprzeciwiali się organizatorzy Marszu, była kwestia dostępności bez recepty od 15 roku życia pigułki wczesnoporonnej Ella One. - Dostępność tzw. pigułki śmierci dla tak młodych dziewcząt jest kolejnym dowodem na to, że władza chce jak najbardziej odsunąć rodziców od wpływu na wychowanie dzieci i młodzieży – powiedział Jarosław Kniołek z Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

 

W Warszawie z kolei spotkano się o godz. 12.00 pod Pomnikiem Kopernika, a następnie marsz przeszedł ulicami: Krakowskie Przedmieście, Karową, Browarną do Parku Kazimierzowskiego, gdzie odbył się Rodzinny Piknik i koncert zespołu „Soudarion”. Było jak zwykle radośnie i kolorowo. Uczestnikom Marszu towarzyszyła orkiestra „Pipes and Drums” z Częstochowy grająca na bębnach i wielkich dudach szkockich. Nie zabrakło również niespodzianek dla najmłodszych z okazji ich święta. Mamy w stanie błogosławionym otrzymały dla swoich jeszcze nienarodzonych pociech, ale już obecnych wśród maszerujących, body z logiem Marszu. Jak co roku pochód zgromadził kilka tysięcy osób, pragnących zamanifestować swój szacunek do życia i przywiązanie do wartości rodzinnych.

 

Marsz dla Życia i Rodziny organizowany jest corocznie począwszy od 4 czerwca 2006 roku, kiedy odbył się pierwszy Marsz w Warszawie. Początkowo odbywał się tylko w stolicy, ale od 2013 roku za sprawą Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny inicjatywa się rozrosła: dziś już ponad 150 miast zaprasza na swoje marsze i z każdym rokiem ta liczba się powiększa. W Warszawie Marsz organizuje Fundacja Centrum Życia i Rodziny, która jest jednocześnie koordynatorem i partnerem pozostałych Marszów w Polsce. Z kolei w Krakowie od początku tej inicjatywy, tj. od 26 maja 2013 roku, organizatorem jest Instytut im. Ks. Piotra Skargi.

 

Ze szczegółowymi informacjami o Marszu dla Życia i Rodziny można zapoznać się na jego oficjalnej stronie