XIII Marsz dla Życia i Rodziny 2018 – "Polska rodziną silna!"

czerwiec 2018
XIII Marsz dla Życia i Rodziny 2018 – "Polska rodziną silna!"

XIII Marsz dla Życia i Rodziny 2018 – "Polska rodziną silna!"

W niedzielę, 10 czerwca 2018 roku Marsze dla Życia i Rodziny przeszły ulicami polskich miast. Były to m. in. Warszawa, Ełk, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce czy Zielona Góra. Tydzień później Marsz został zorganizowany w Krakowie. W tym roku manifestowano pod hasłem „Polska rodziną silna!” w ponad 150 miastach.

 

Rok 2018 dla Polski był czasem niezwykle ważnych rocznic i wydarzeń – setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 40. rocznicy wyboru na papieża Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Do tego też nawiązywali uczestnicy Marszów dla Życia i Rodziny w całym kraju.

 

W niedzielę, 17 czerwca 2018 r., ulicami Krakowa przeszedł VI Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Niepodległa za życiem”. W tegorocznej edycji przywiązanie do wartości rodzinnych i pełne poparcie dla ochrony życia zamanifestowało około 2 tysiące osób. Marsz, otwarty przez Piotra Podleckiego z Instytutu Ks. Piotra Skargi, rozpoczął się modlitwą o godz. 10:00 na Placu Matejki. Dalej zgromadzeni przeszli radosnym marszem przez ulicę Basztową, Floriańską, przez Rynek Główny, ul. Grodzką, ul. Franciszkańską, ul. Piłsudskiego i al. 3 Maja. Finał imprezy miał miejsce w Parku Jordana, gdzie odbył się tradycyjny Piknik Rodzinny z licznymi niespodziankami dla najmłodszych, jak i na ich rodziców. W czasie wydarzenia odbył się koncert Józefa Brody i koncert oraz pokaz musztry orkiestry Dragonów Gwardii z Kadetami ze Szkocji. W ramach corocznych atrakcji na wszystkich uczestników marszu czekały darmowe ścianki wspinaczkowe, toczne kule i dmuchane zamki. Przybyli goście otrzymali też okazjonalne koszulki, promujące treści patriotyczne i pro life.

 

Maszerujący przez cały czas podnosili hasła związane z obroną życia i rodziny. Niektóre z nich, jakie padły w niedzielę w Krakowie brzmiały m.in. tak: „Polska wolna, niepodległa, życia dzieci będzie strzegła!”, „Do polityków głos Polaków woła: Brońcie rodziny! Brońcie Kościoła!”, „Chłopak i dziewczyna – to normalna rodzina!”, „Tylko rodzina niepodległość utrzyma!”, „Niepodległa za życiem!”, „Polska zawsze wierna!”. Na trasie Marszu doszło do drobnych prowokacji. Pojawiła się na nim opatulona w tęczową flagę przedstawicielka homoseksualnej subkultury, która zapewne liczyła na wywołanie awantury. Nie udało się to, ponieważ nikt z uczestników Marszu nie dał się sprowokować i nie reagował na jej zaczepki.

 

Z kolei w Warszawie, 10 czerwca, jak podają organizatorzy po konsultacjach z policją, w wydarzeniu uczestniczyło ok. 3 tys. osób. Przed Marszem w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży odbyła się Msza święta. Następnie przemaszerowano z Placu Trzech Krzyży do placu przed kościołem sióstr Wizytek. W Marszu niesiono 100-metrową polską flagę. Uczestnicy z kolorowymi balonikami, wiatraczkami, licznymi biało-czerwonymi flagami i transparentami szli w rytm radosnych piosenek o rodzinie i miłości, m.in. Arki Noego. W trakcie Marszu wśród uczestników odbyła się zbiórka funduszy na Dom Samotnej Matki w Chyliczkach koło Konstancina. Pieniądze przeznaczone zostały przede wszystkim na wyprawki dla matek opuszczających Dom.

 

Marsz dla Życia i Rodziny organizowany jest corocznie począwszy od 4 czerwca 2006 roku, kiedy odbył się pierwszy Marsz w Warszawie. Początkowo odbywał się tylko w stolicy, ale od 2013 roku za sprawą Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny inicjatywa się rozrosła: dziś już ponad 150 miast zaprasza na swoje marsze i z każdym rokiem ta liczba się powiększa. W Warszawie Marsz organizuje Fundacja Centrum Życia i Rodziny, która jest jednocześnie koordynatorem i partnerem pozostałych Marszów w Polsce. Z kolei w Krakowie od początku tej inicjatywy, tj. od 26 maja 2013 roku, organizatorem jest Instytut Ks. Piotra Skargi. W całej Polsce uczestniczą w nim liczne rodziny z dziećmi, osoby starsze, a także siostry zakonne i księża.

 

Ze szczegółowymi informacjami o Marszu dla Życia i Rodziny można zapoznać się na jego oficjalnej stronie.

 

Pełna relacja z Marszu dla Życia i Rodziny w Krakowie z 2018 roku znajduje się na portalu PCh24.pl.