XVII Kongres Konserwatywny. Część druga: „Dać świadectwo Prawdzie - Apostolat świeckich jako nadzieja w czasie przełomu”.

Przedstawiamy Państwu pełny zapis drugiego dnia XVII Kongresu Konserwatywnego, który zorganizowaliśmy pod hasłem „Kryzys w Kościele. Źródła, skutki, nadzieja odnowy”. Całe wydarzenie odbyło się w formule online i dostępne było na kanale PIOTRSKARGATV. Emisja została ograniczona tylko do tego kanału bowiem w piątek (29 stycznia) poprzedzający rozpoczęcie Kongresu You Tube zablokowało nasz kanał na portalu You Tube.

Kongres Konserwatywny, tak jak i wiele innych transmisji, nie powstałby bez ofiarności Darczyńców. Serdecznie prosimy o wsparcie dla tych działań: 

piotrskarga.pl/wesprzyj  

 

Oficjalnym powodem blokady założonej przez You Tube były materiały związane z filmem „Ich prawdziwe cele”, przybliżającym motywy działalności organizacji LGBT, ale dla środowisk chrześcijańskich był to kolejny przykład cenzury dokonywanej w imię ograniczania swobody dyskusji i możliwości prezentowania konserwatywnych poglądów. W takiej sytuacji temat niedzielnego wieczoru – „Dać świadectwo Prawdzie - Apostolat świeckich jako nadzieja w czasie przełomu” – nabierał szczególnego wydźwięku i podkreślenia potrzeby zaktywizowania się środowisk ludzi wierzących.

 

Wprowadzając uczestników panelu dyskusyjnego do zagadnienia roli i zadań, jakie współcześnie stoją przed chrześcijanami redaktor Paweł Chmielewski zadał pytanie o wyzwania dla apostolatu ludzi świeckich.

 

Zabierając głos, Valdis Grinsteins (publicysta m.in. dwumiesięcznika „Polonia Christiana”, podróżnik) przypomniał, że apostolat świeckich zawsze był obecny w Kościele, ale dzisiaj wspólnota ludzi wierzących jest mocno zdezorientowana. Przyczyną takiego stanu jest kryzys w Kościele, powodujący zagubienie wiernych, przyzwyczajonych do tego, że w przypadku ataków ruchów rewolucyjnych wrogich religii, wierni czekali na to co zrobią duchowni – papież i biskupi. Tak było w czasach rewolucji protestanckiej, rewolucji francuskiej, a także rewolucji komunistycznej. Dzisiaj jednak mamy do czynienia z kryzysem w Kościele, w jego środku, i dlatego potrzebna jest większa aktywność zwykłych świeckich.

 

Valdis Grinsteins podkreślił, że ataki na Kościół miały miejsce nie tylko w krajach bloku komunistycznego, ale jednocześnie w Europie Zachodniej oraz w obydwu Amerykach miała miejsce bardzo duża infiltracja struktur kościelnych, a jej zatrute owoce są widoczne do dzisiaj. Valdis Grinsteins wspomniał o dalekosiężnym spojrzeniu na ten problem twórcy organizacji Tradycja, Rodzina i Własność (Tradition, Family and Property – TFP) Plinio Corrêa de Oliveira, który bardzo precyzyjnie opisał zagrożenia dla religii katolickiej ze strony światowej rewolucji, burzącej ład cywilizacji chrześcijańskiej.

 

Analityczne spojrzenie na obecną kondycję Kościoła i zagrożenia dla niego, ujęte w kontekście międzynarodowym i zaprezentowane przez Valdisa Grinsteinsa, uzupełnił odnosząc się do sytuacji w Polsce Robert Bąkiewicz – prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, które od 2010 roku organizuje największy w Europie cykliczny patriotyczny marsz ulicami Warszawy.

 

Warto przypomnieć, że w obliczu realnego zagrożenia polskich świątyń jesienią ubiegłego roku ze strony chuliganów z lewackich środowisk, Robert Bąkiewicz podjął inicjatywę organizacji „Straży Narodowej”, której zadaniem jest m.in. obrona kościołów przed dewastacjami. To był jeden z realnych dowodów podjęcia się przez osoby świeckie obrony miejsc kultu religijnego.

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, mówiąc o zagrożeniach dla Kościoła w Polsce, zwrócił uwagę na działania jego wrogów zewnętrznych, ale i zagrożeń leżących w środku wspólnoty. Robert Bąkiewicz wymienił wśród nich zdradliwe nurty, takie jak ekumenizm czy dialog międzyreligijny, rzutujące na niejednoznaczność i niejasność przekazu. Te zaś wpływają na osłabienie wiary osób świeckich, oczekujących obecności kapłanów w walce z rewolucją antychrześcijańską.

 

Niezwykle interesująco w dyskusji podczas drugiego dnia XVII Kongresu Konserwatywnego wybrzmiał głos praktyka i działacza pro life Jacka Kotuli z Rzeszowa. Jacek Kotula jest znany na Podkarpaciu z działalności w stowarzyszeniu Contra In Vitro, komitetach obywatelskich „Stop aborcji” i „Stop pedofilii” oraz jako organizator akcji i wydarzeń promujących życie. Mandat radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego jest dopełnieniem jego pasji społecznikowskiej. Odpowiadając na pytanie red. Pawła Chmielewskiego o to dlaczego to świeccy powinni się mocno angażować w ewangelizację, Jacek Kotula stwierdził, że wynika to z naszej powinności naśladowania Jezusa Chrystusa i Jego apostołów. Fakt dzisiejszej zbyt dużej jeszcze pasywności katolików wobec aktów agresji na wiarę i świętości może mieć przyczynę – według Jacka Kotuli – w sposobie kształtowania wiernych w latach komunizmu, gdy nie uczyliśmy się bycia apostołami.

 

Efektem tego jest ciągłe oglądanie się na to, co zrobi ksiądz albo biskup, zamiast samodzielnego podjęcia się dawania świadectwa wiary i miłości do Chrystusa. Dla osób szukających przykładów do naśladowania ciekawie wybrzmiały liczne, i dlatego też dość pokrótce omówione akcje, jakie organizował na Podkarpaciu Jacek Kotula. Słuchając jego opowieści o tym, jak wiele mogą zrobić katolicy otwarcie walczący o respektowanie wartości fundamentalnych dla naszej cywilizacji, można się było wiele nauczyć i przekonać, że oddawanie pola pionierom cywilizacji śmierci jest najgorszym z możliwych sposobów zachowania. Krótka wypowiedź Jacka Kotuli powinna być traktowana jako studium przypadku dla wszystkich, którzy będą chcieli stanąć naprzeciw agresji antykatolickiej i antycywilizacyjnej.

 

Słowa otuchy dla obrońców wiary i Kościoła wypowiedział w czasie dyskusji toczącej się wokół motta drugiego dnia Kongresu Valdis Grinsteins. „Dać świadectwo Prawdzie - Apostolat świeckich jako nadzieja w czasie przełomu” zabrzmiało szczególnie optymistycznie dzięki uzmysłowieniu słuchaczom Kongresu faktu coraz silniejszego budzenia się na całym świecie ludzi nieobojętnych na przyszłość cywilizacji chrześcijańskiej.

 

- Na świecie są gigantyczne „marsze za życiem”, przeciwko aborcji czy szerzeniu ideologii LGBT, tylko media w Polsce o tym nie mówią, bo nie chcą pokazywać, że jest globalna reakcja przeciwko demoralizacji. Polska także daje światu bardzo dobry przykład, tylko media tego nie pokazują – stwierdził Valdis Grinsteins.

Publicysta dwumiesięcznika „Polonia Christiana” dodał także, że ludzie w wielu krajach patrzą na to co dzieje się w Polsce, a niektóre kraje wręcz wzorują się na polskich doświadczeniach, np. z ograniczaniem aborcji. Jako osoba podróżująca po całym świecie i rozmawiająca z przedstawicielami wielu narodów, Valdis Grinsteins z przekonaniem stwierdził, że Polacy nawet nie wiedzą, jak gigantyczny wpływ na to, co dzieje się w naszej części Europy ma Polska i trwająca w naszym kraju obrona wartości chrześcijańskich. Zdaniem Valdisa Grinsteinsa, na Polskę szczególnie patrzą narody państw bałtyckich, Słowacji, Węgier i Chorwacji.

 

Wobec takiej oceny odpowiedzialności naszej ojczyzny za trwanie Europy przy chrześcijaństwie musimy dzisiaj w sposób wyjątkowo odpowiedzialny dokonywać wyborów opartych na głębokiej wiedzy i wierze. Dlatego zachęcamy Państwa do poszerzania wiedzy o współczesnych problemach Kościoła oraz do oglądnięcia całej relacji z XVII Kongresu Konserwatywnego zorganizowanego pod hasłem „Kryzys w Kościele. Źródła, skutki, nadzieja odnowy”. Słuchając wystąpień tego Kongresu przekonamy się, że pierwszym krokiem do sukcesu jest diagnoza przyczyn kryzysu w Kościele, ale drugim krokiem z pewnością jest wielka nadzieja odnowy Kościoła, który będzie trwać wiecznie z woli jego Założyciela.

 

Organizatorem XVII Kongresu Konserwatywnego było Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował magazyn „Polonia Christiana” oraz portal PCh24.pl.

 

PiotrSkarga.pl

JBDKP

Zapraszamy do obejrzenia prelekcji poświęconej życiu świętego Franciszka. To niezwykła podróż przez bogactwa, podróże i wreszcie osobistą autorefleksję duchową i w konsekwencji nawrócenie do roli biedaczyny z Asyżu i założyciela wielkiego zakonu. O. Andrzej Zając OFMConv był gościem krakowskiego Klubu "Polonia Christiana".
O problemach wynikających z procesu synodalnego i wprowadzanych przy jego okazji zmianach, coraz bardziej zagrażających spójności i przyszłości Kościoła, mówił red. Paweł Chmielewski (PCh24.pl/PCh24TV). Zapraszamy do obejrzenia jego prelekcji wygłoszonej w czasie spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie 22 czerwca 2023 roku.
W naszym cyklu krótkich rozmów z Prezesem Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi tym razem nawiązujemy do modelu funkcjonowania Stowarzyszenia i zarazem problemów, jakie napotykają te środowiska, które łatwe i szybkie zyski przedkładają nad własną niezależność. Dlaczego środowiska katolickie powinny działać samodzielnie, bez szukania pomocy ze strony rządu lub międzynarodowych korporacji – o tym właśnie mówi Prezes Sławomir Olejniczak.
Czym jest śmierć i dlaczego współczesna kultura z bylejakością obchodzi się z tym pojęciem? A przecież jej bezpośrednie doświadczenie, które w odniesieniu do bliskiej osoby każdy z nas mógł już przebyć, daje dużo więcej niż dziesiątki przeczytanych w tym temacie książek. Z problemem śmierci, a szczególnie z jego rozumieniem po katolicku, zmierzył się gość krakowskiego Klubu PCh ojciec Bolesław Słota.
Prezentujemy Państwu pełną wersję szokującego dokumentu autorstwa reżysera PCh24TV Łukasza Korzeniowskiego. "Czy nadchodzi zielony komunizm?" to wizja dystopijnej przyszłości, która zaczyna spełniać się na naszych oczach. Ta "zielona" rewolucja ma dotyczyć każdego z nas - dotychczasowe życie ma odejść w zapomnienie.