Z Fatimą na Litwie - karawana 2008

2008-09-24 00:00:00
Z Fatimą na Litwie - karawana 2008

W dniach od 28 sierpnia do 5 września 2008 roku odbyła się coroczna peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej po ziemi litewskiej, zorganizowana przez Stowarzyszenia TFP. Po raz kolejny w tradycyjnej karawanie uczestniczyła delegacja SKCh im. Ks. Piotra Skargi z Polski, pełniąc rolę straży Matki Bożej.

Figura nawiedziła wiele kościołów, m.in. w Wilnie, Kownie, Szawlach, Birżach, Szydłowie, Poniewieży i Kielmach. Wszyscy uczestnicy karawany brali udział w procesji z Cytowian do Szydłowa prowadzonej przez ordynariusza Szawli JE ks. bpa Jurgisa Bartulisa.

Tegoroczna pielgrzymka miała szczególny charakter, bowiem zbiegła się z 400-leciem objawień Matki Bożej w Szydłowie. W sanktuarium uczestnicy karawany spotkali się z JE ks. abp. Sigitasem Tamkeviciusem, metropolitą kowieńskim, przewodniczącym Konferencji Biskupów Litwy. Wszędzie tam, gdzie dotarła karawana, rozdawano kalendarze ze zdjęciami z ubiegłorocznej peregrynacji. Przy tej okazji propagowany był również wśród Litwinów Cudowny Medalik. 

Uczestnicy wyjazdu wzięli też udział w obchodach upamiętniających poległych w walce z komunistami. W Wilnie wszyscy zostali ciepło przyjęci w muzeum walk na Litwie w 1991 roku.

Ważnymi punktami programu były spotkania z litewskimi politykami, w tym w litewskim sejmie, oraz przekazanie im egzemplarzy litewskiej wersji książki W obronie wyższych praw. Dlaczego musimy przeciwstawić się legalizacji związków homoseksualnych?. Opracowanie zostało wydane dzięki wsparciu Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Tekst poprzedza list JE arcybiskupa Sigitasa Tamkeviciusa.

PiotrSkarga.pl
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.