Z Fatimą na Litwie - karawana 2008

2008-09-24 00:00:00
Z Fatimą na Litwie - karawana 2008

W dniach od 28 sierpnia do 5 września 2008 roku odbyła się coroczna peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej po ziemi litewskiej, zorganizowana przez Stowarzyszenia TFP. Po raz kolejny w tradycyjnej karawanie uczestniczyła delegacja SKCh im. Ks. Piotra Skargi z Polski, pełniąc rolę straży Matki Bożej.

Figura nawiedziła wiele kościołów, m.in. w Wilnie, Kownie, Szawlach, Birżach, Szydłowie, Poniewieży i Kielmach. Wszyscy uczestnicy karawany brali udział w procesji z Cytowian do Szydłowa prowadzonej przez ordynariusza Szawli JE ks. bpa Jurgisa Bartulisa.

Tegoroczna pielgrzymka miała szczególny charakter, bowiem zbiegła się z 400-leciem objawień Matki Bożej w Szydłowie. W sanktuarium uczestnicy karawany spotkali się z JE ks. abp. Sigitasem Tamkeviciusem, metropolitą kowieńskim, przewodniczącym Konferencji Biskupów Litwy. Wszędzie tam, gdzie dotarła karawana, rozdawano kalendarze ze zdjęciami z ubiegłorocznej peregrynacji. Przy tej okazji propagowany był również wśród Litwinów Cudowny Medalik. 

Uczestnicy wyjazdu wzięli też udział w obchodach upamiętniających poległych w walce z komunistami. W Wilnie wszyscy zostali ciepło przyjęci w muzeum walk na Litwie w 1991 roku.

Ważnymi punktami programu były spotkania z litewskimi politykami, w tym w litewskim sejmie, oraz przekazanie im egzemplarzy litewskiej wersji książki W obronie wyższych praw. Dlaczego musimy przeciwstawić się legalizacji związków homoseksualnych?. Opracowanie zostało wydane dzięki wsparciu Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Tekst poprzedza list JE arcybiskupa Sigitasa Tamkeviciusa.

PiotrSkarga.pl
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!