Zabiorą księżom

2012-02-15 00:00:00
Zabiorą księżom

Zlikwidują Fundusz Kościelny bez konsultacji z episkopatem. Premier już zdecydował.

Przedstawiciel rządu już oficjalnie przyznał, że istnieje możliwość likwidacji funduszu finansującego składki ubezpieczeniowe duchownych bez zawarcia umowy z Kościołem.

O planach rządu poinformował wiceminister administracji i cyfryzacji Piotr Kołodziejczyk. Była to odpowiedź na interpelację posłanki PiS Marii Nowak. Premier już w exposé zapowiadał likwidację funduszu, jednak nie wiadomo było czy działanie rządu poprzedzone będzie rozmowami z episkopatem.

Wiceminister Kołodziejczyk stwierdził, że rozwiązanie Funduszu  Kościelnego może się odbyć bez zawierania odrębnych umów, a więc i bez konsultacji, jako że fundusz jest finansowany ze środków budżetowych, przeznaczanych na cele wskazane w innych ustawach. Przyjęta w 1998 r. ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, na której opiera się funkcjonowanie funduszu duchownych została zatwierdzona bez podpisania umów dwustronnych, dlatego, stwierdza Kołodziejczyk, nie ma potrzeby dalszych konsultacji.

Kościół nie zgadza się z wykładnią wiceministra. Fundusz Kościelny to nie jest wyłącznie kwestia ustaw ubezpieczeniowych, ale dotyczy relacji państwo – Kościół w kwestiach finansowych – mówi sekretarz episkopatu bp Wojciech Polak. – Jego cele daleko wykraczają poza sprawy ubezpieczeń społecznych, do których został on zredukowany w ostatnich latach, bo dotyczą edukacji, spraw charytatywnych i ochrony zabytków.

W tym samym tonie wypowiada się ks. prof. Piotr Stanisz, kierownik Katedry Prawa Wyznaniowego KUL. Od pewnego czasu forsowana jest teza, że zmiany sposobu finansowania Kościoła nie są objęte gwarancjami konstytucyjnymi i konkordatowymi. Jest przeciwnie: taki obowiązek wynika z art. 25 konstytucji w powiązaniu z art. 27 konkordatu – przekonuje.

Biskupi zgodnie przyznają, że zmiana systemu wspierającego finansowanie Kościoła możliwa jest tylko w ramach uzgodnień kościelno-rządowej komisji konkordatowej. Rząd, jak na razie jest innego zdania i w kwestii ewentualnych konsultacji milczy.

Źródło: rp.pl
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!