Zabiorą księżom
2012-02-15 00:00:00

Zlikwidują Fundusz Kościelny bez konsultacji z episkopatem. Premier już zdecydował.
Przedstawiciel rządu już oficjalnie przyznał, że istnieje możliwość likwidacji funduszu finansującego składki ubezpieczeniowe duchownych bez zawarcia umowy z Kościołem.
O planach rządu poinformował wiceminister administracji i cyfryzacji Piotr Kołodziejczyk. Była to odpowiedź na interpelację posłanki PiS Marii Nowak. Premier już w exposé zapowiadał likwidację funduszu, jednak nie wiadomo było czy działanie rządu poprzedzone będzie rozmowami z episkopatem.
Wiceminister Kołodziejczyk stwierdził, że rozwiązanie Funduszu Kościelnego może się odbyć bez zawierania odrębnych umów, a więc i bez konsultacji, jako że fundusz jest finansowany ze środków budżetowych, przeznaczanych na cele wskazane w innych ustawach. Przyjęta w 1998 r. ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, na której opiera się funkcjonowanie funduszu duchownych została zatwierdzona bez podpisania umów dwustronnych, dlatego, stwierdza Kołodziejczyk, nie ma potrzeby dalszych konsultacji.
Kościół nie zgadza się z wykładnią wiceministra. Fundusz Kościelny to nie jest wyłącznie kwestia ustaw ubezpieczeniowych, ale dotyczy relacji państwo – Kościół w kwestiach finansowych – mówi sekretarz episkopatu bp Wojciech Polak. – Jego cele daleko wykraczają poza sprawy ubezpieczeń społecznych, do których został on zredukowany w ostatnich latach, bo dotyczą edukacji, spraw charytatywnych i ochrony zabytków.
W tym samym tonie wypowiada się ks. prof. Piotr Stanisz, kierownik Katedry Prawa Wyznaniowego KUL. Od pewnego czasu forsowana jest teza, że zmiany sposobu finansowania Kościoła nie są objęte gwarancjami konstytucyjnymi i konkordatowymi. Jest przeciwnie: taki obowiązek wynika z art. 25 konstytucji w powiązaniu z art. 27 konkordatu – przekonuje.
Biskupi zgodnie przyznają, że zmiana systemu wspierającego finansowanie Kościoła możliwa jest tylko w ramach uzgodnień kościelno-rządowej komisji konkordatowej. Rząd, jak na razie jest innego zdania i w kwestii ewentualnych konsultacji milczy.
Źródło: rp.pl
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.