Zabito księży w Meksyku i Gwatemali

2012-01-30 00:00:00
Zabito księży w Meksyku i Gwatemali

Do zabójstwa duchownego doszło 28 stycznia w Meksyku, gdzie zgnął 65-letni ks. Genero Díaz. Do zbrodni doszło w miejscowości Atizapán w stanie Meksyk. Mordercy pozbawili życia również 70-letniego księdza w Gwatemali. 

Pierwsze zdarzenie miało miejsce w godzinach porannych, kiedy to dwóch złodziei włamało się do kościoła parafialnego. Kapłan prawdopodobnie zastał ich, gdy z łupami opuszczali świątynię. Napastnicy zastrzelili go na miejscu i tam też odnaleziono jego ciało. Meksykańska policja rozpoczęła poszukiwania sprawców tej zbrodni.
 
W miejscu śmierci swego duszpasterza zgromadzili się parafianie. Świątynia Niepokalanego Poczęcia należała do archidiecezji Tlalnepantla, na której czele stoi przewodniczący meksykańskiego episkopatu abp Carlos Aguiar Retes.
 
Przemoc to również jeden z głównych problemów Gwatemali. 27 stycznia zabito tam wracającego samochodem po odprawieniu Mszy św. kapłana. Jedynym powodem było spowodowanie drobnego wypadku. 70-letni ks. David Donis Barrera lekko uderzył w inny samochód. Gdy stwierdził, że nie ma większych strat, ruszył w dalszą drogę, jednak poszkodowani pojechali za nim i zastrzelili go z pistoletu. W Gwatemali, mającej niewiele ponad 14 mln mieszkańców, popełnia się średnio 16 morderstw dziennie. W 2011 r. zabito tam ok. 6 tys. osób.

W roku ubiegłym w Ameryce Łacińskiej zamordowano 18 księży, dwóch seminarzystów i jedną siostrę zakonną. Najniebezpieczniejszymi krajami dla duchownych pozostają od lat Brazylia (6 zabitych), Kolumbia (5) oraz Meksyk.


Źródło: KAI
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!