Zabito księży w Meksyku i Gwatemali

2012-01-30 00:00:00
Zabito księży w Meksyku i Gwatemali

Do zabójstwa duchownego doszło 28 stycznia w Meksyku, gdzie zgnął 65-letni ks. Genero Díaz. Do zbrodni doszło w miejscowości Atizapán w stanie Meksyk. Mordercy pozbawili życia również 70-letniego księdza w Gwatemali. 

Pierwsze zdarzenie miało miejsce w godzinach porannych, kiedy to dwóch złodziei włamało się do kościoła parafialnego. Kapłan prawdopodobnie zastał ich, gdy z łupami opuszczali świątynię. Napastnicy zastrzelili go na miejscu i tam też odnaleziono jego ciało. Meksykańska policja rozpoczęła poszukiwania sprawców tej zbrodni.
 
W miejscu śmierci swego duszpasterza zgromadzili się parafianie. Świątynia Niepokalanego Poczęcia należała do archidiecezji Tlalnepantla, na której czele stoi przewodniczący meksykańskiego episkopatu abp Carlos Aguiar Retes.
 
Przemoc to również jeden z głównych problemów Gwatemali. 27 stycznia zabito tam wracającego samochodem po odprawieniu Mszy św. kapłana. Jedynym powodem było spowodowanie drobnego wypadku. 70-letni ks. David Donis Barrera lekko uderzył w inny samochód. Gdy stwierdził, że nie ma większych strat, ruszył w dalszą drogę, jednak poszkodowani pojechali za nim i zastrzelili go z pistoletu. W Gwatemali, mającej niewiele ponad 14 mln mieszkańców, popełnia się średnio 16 morderstw dziennie. W 2011 r. zabito tam ok. 6 tys. osób.

W roku ubiegłym w Ameryce Łacińskiej zamordowano 18 księży, dwóch seminarzystów i jedną siostrę zakonną. Najniebezpieczniejszymi krajami dla duchownych pozostają od lat Brazylia (6 zabitych), Kolumbia (5) oraz Meksyk.


Źródło: KAI
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!