Zakaz aborcji jest zgodny z prawem międzynarodowym

2011-07-22 00:00:00
Zakaz aborcji jest zgodny z prawem międzynarodowym


„Założony w społecznym projekcie ustawy całkowity zakaz przeprowadzania w Polsce aborcji jest zgodny z prawem międzynarodowym i europejskim” – pisze Gregor Puppinck, dyrektor Europejskiego Centrum na rzecz Prawa i Sprawiedliwości (European Centre for Law and Justice), międzynarodowej organizacji, promującej prawa człowieka.

Puppinck opisuje pokrótce obywatelską inicjatywę, zmierzająca do wprowadzenia pełnej prawnej ochrony życia poczętego. Następnie analizuje projekt przygotowany przez Fundację Pro w świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, prawa unijnego oraz prawa międzynarodowego – informuje wiara.pl.

Zwraca uwagę, że ETPC krytykował Polskę w swych orzeczeniach (RR przeciw Polsce i Tysiąc przeciw Polsce) za brak spójnego prawa w kwestii dopuszczalności aborcji. Dodaje, że wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji byłoby spełnieniem nałożonego przez trybunał obowiązku przyjęcia spójnej regulacji w tym zakresie.

Proponowana ustawa, która w pełni chroniłaby życie ludzkie od chwili poczęcia, jest całkowicie zgodna z prawem międzynarodowym, obowiązkami Polski w Unii Europejskiej, a także zobowiązaniami, wynikających z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. „Po prostu nie ma »prawa do aborcji« ani innego prawa, które obejmowałoby »prawo do aborcji« w żadnym wiążącym akcie prawa międzynarodowego czy europejskiego” – pisze Puppinck.

Dodaje, że Europejska Konwencja Praw Człowieka nie gwarantuje prawa do aborcji, głosi natomiast prawo do życia. Potwierdza to niedawny wyrok w sprawie A.B.C. przeciw Irlandii, w którym trybunał strasburski ocenia, że „artykuł 8 (prawo do prywatności – przyp. jd) nie może (…) być interpretowany jako przyznający prawo do aborcji”. A przyjmując art. 2 (prawo do życia) - wyjaśnia trybunał - państwa członkowskie zobowiązują się do ochrony życia. Oznacza to, że państwa, które są gwarantami tego prawa, nie tylko powstrzymają się od aktów zamierzonego i bezprawnego odbierania życia, ale podejmą także środki prawne w celu jego ochrony. Konwencja stanowi zobowiązanie do wprowadzenia przez państwo pewnego minimalnego standardu do życia. Jeśli jednak jakiś kraj będzie chciał ten standard podnieść (np. wprowadzając pełną prawną ochronę życia poczętego), to - w myśl konwencji - ma do tego pełne prawo.

Projekt zakazujący aborcji jest też zgodny z prawem Unii Europejskiej. Nie zakłada ono bowiem prawa do aborcji. Więcej nawet: Unia w ogóle nie ma kompetencji do stanowienia prawa w kwestii aborcji. Jest to wyłączne prawo państw członkowskich.

„Prawa do aborcji” nie ma także – pośrednio czy pośrednio - w żadnym ONZ-owskim traktacie, dotyczącym praw człowieka, który miałby moc prawnie wiążącą. Przyznał to były dyrektor wykonawczy Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych, który stwierdził, że aborcja nie jest prawem - jak twierdzą niektóre organizacje pozarządowe – ale kwestią, która pozostaje do uznania poszczególnych krajów.

Podsumowując: wprowadzenie w Polsce pełnej ochrony życia byłoby zgodne z prawem międzynarodowym, unijnym i Europejską Konwencją Praw Człowieka.

Źródło: Wiara.pl

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.