Zakaz zorganizowania antyaborcyjnej wystawy w Żywcu był nielegalny

2009-09-18 00:00:00
Zakaz zorganizowania antyaborcyjnej wystawy w Żywcu był nielegalny

Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) w Bielsku-Białej uznało, że decyzja burmistrza Żywca zakazująca prezentacji antyaborcyjnej wystawy "Wybierz życie" była niezgodna z prawem.

Burmistrz Antoni Szlagor nie zgodził się, by 15 sierpnia br. w mieście zawisły zdjęcia ofiar aborcji, ze względu m.in. na „oddźwięk społeczny”, jaki wywołała ta ekspozycja w Bielsku-Białej. Zamiast publicznego miejsca urzędnik zaproponował zamknięte pomieszczenia muzealne. Od tej decyzji odwołała się Rada Lokalna bielskich Rycerzy Kolumba.

SKO uznało, że decyzja burmistrza była nielegalna, gdyż zawierała błędy formalne, i naruszyła przepisy kodeksu postępowania administracyjnego oraz ustawy o drogach publicznych. Zdaniem Kolegium, nie było przesłanek do odmowy umieszczenia danej reklamy ze względu na „osobiste odczucia” czy „oddźwięk społeczny”.

„Obecnie nośniki reklam epatują różną tematyką reklam, bardzo często jest to tematyka naruszająca odczucia danej osoby czy grupy osób, ale nie może stanowić to w obecnym prawie podstawy do odmowy umieszczania reklamy (o ile nie są naruszone zasady konstytucyjne)” – napisano w uzasadnieniu decyzji.

Kolegium zauważa także, że w przepisach ustawy o drogach publicznych nie ma dopuszczalnych kategorii tematów umieszczanych reklam. „Inna interpretacja tego przepisu naruszałaby konstytucyjne zasady równego traktowania podmiotów przez władze publiczne oraz niedyskryminowania w życiu społecznym i gospodarczym” – uzasadniają członkowie składu orzekającego Kolegium.

Według SKO, burmistrz „rażąco” naruszył przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, gdyż najpierw wydał tzw. decyzję nieostateczną, wyrażającą zgodę na umieszczenie wystawy na rynku, a po upływie zaledwie jednego dnia ogłosił kolejną, sprzeczną z poprzednią decyzją. Ta ostatnia sugerowała, by wystawa została urządzona w Muzeum Żywieckim, z dala od dzieci.

Decyzję Kolegium może być zaskarżona przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach. Burmistrz Szlagor w rozmowie z KAI przyznał, że aby urządzić nową wystawę antyaborcyjną w mieście, należy ponownie zwrócić się z prośbą do niego.

Tymczasem na 25 września w południe Fundacja PRO i bielscy Rycerze Kolumba zapowiadają przeprowadzenie przed Urzędem Miejskim w Żywcu pikiety.

Mariusz Dzierżawski z Fundacji PRO wyjaśnia, że jej celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na „ograniczanie konstytucyjnej wolności wyrażania poglądów przez burmistrza Żywca”, a także na problem aborcji w Polsce, Europie i na całym świecie.

Wystawę po raz pierwszy zaprezentowano cztery lata temu w Łodzi. Od tego czasu była już obecna w wielu innych miastach. Jej twórcom kilkakrotnie wytaczano postępowania sądowe. Wszystkie sprawy oskarżyciele przegrali.

17 lipca br. dziesięć plansz z fotografiami nienarodzonych dzieci na różnym etapie rozwoju, na których dokonano aborcji, zawisło na dwa tygodnie na Placu Chrobrego – jednym z najruchliwszych miejsc w Bielsku-Białej. Zdjęcia zmasakrowanych płodów zestawione były z fotografiami prezentującymi m.in. eksperymenty przeprowadzane na zwierzętach, czy przykładami ludobójstwa na świecie.

W Żywcu wystawa miała być prezentowana od 15 do 30 sierpnia br.

Źródło: KAI
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.