Zakupy czy nałóg - Polacy w centrach handlowych

2010-10-26 00:00:00

Polacy coraz więcej czasu spędzają w centrach handlowych – jak zaznacza portal dziennika „Rzeczpospolita”, nawet 10 godzin na dobę. Tylko w ostatni weekend katowicką galerię handlową Silesia City Center odwiedziło ponad 160 tys. osób – czyli niemal 5 proc. mieszkańców aglomeracji śląskiej.

Wiele aspektów naszego życia dziś przenosi się do galerii. W miejscach tych, nie tylko robimy zakupy, ale także spędzamy czas ze znajomymi, prowadzimy interesy, przychodzimy na spacer – mówi Marta Drzewiecka dyrektor ds. marketingu Silesia City Center. Zauważa, że wiele centrów handlowych staje się dziś swoistymi miastami w mieście.

Z badań przeprowadzonych przez centrum wynika, że średnio klienci spędzają w nim ok 2 godziny, a rekordziści nawet 10 godzin. Więcej czasu w galeriach spędzają kobiety - średnio około 3 godziny - ale już ponad co czwarta mówi o ponad 4 godzinach. Panowie potrafią uwinąć się z zakupami w niecałą godzinę, ale już 15 proc. z nich przyznaje, że wizyta w centrum to ich ulubiona rozrywka – informuje rp.pl.

Przeciętny klient centrum handlowe odwiedza 2-3 razy w tygodniu. Są jednak tacy, którzy pojawiają się tam codziennie.

Źródło: rp.pl
Komentarz PiotrSkarga.pl:
Wydaje się że niestety po upadku komunizmu obnażona została pewna pustka kulturowa i brak wypracowanych wartościowych form wypoczynku. Ten ponury obraz trzeba jeszcze uzupełnić masowym, nawet kilkugodzinnym oglądaniem dennych programów telewizyjnych, spędzaniem czasu na grach komputerowych a z drugiej strony słabym czytelnictwem, spadającymi praktykami religijnymi oraz żenująco niskim zaangażowaniem w działalność stowarzyszeń dla dobra wspólnego. Pokazuje to tylko, że nasze społeczeństwo stacza się w odmęty prymitywnego konsumpcjonizmu. Z drugiej strony przyznać trzeba, że niejednokrotnie stan naszych miast po komunistycznym barbarzyństwie jest tak fatalny, że dla kolorowych czystych i pełnych kawiarni z niejednokrotnie np. świetną kawą niestety nie ma alternatywy!
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!