Zambia: episkopat wzywa do odrzucenia ”protokołu z Maputo”
2009-03-25 00:00:00
Biskupi Zambii wezwali władze swej ojczyzny, by nie ratyfikowały „protokołu z Maputo”, zagrażającego poszanowaniu świętości życia ludzkiego i trwałości rodzin. Chodzi o niektóre kontrowersyjne zapisy tego dokumentu, które skrytykował także 20 marca, podczas swej podróży do Angoli Benedykt XVI. Biskupi przesłali list w tej sprawie do prezydenta kraju, Rupiaha Bandy.
„Episkopat Zambii zdecydowanie zaleca, aby rząd naszej ojczyzny nie ratyfikował tego dokumentu, zanim nie zostaną wprowadzone poprawki do artykułu 7, odnośnie do separacji, rozwodów i orzeczenia nieważności małżeństwa oraz artykułu 14, zezwalającego w określonych przypadkach na zabicie dziecka w łonie matki” – czytamy w dokumencie biskupów. Wskazano w nim na znaczenie małżeństwa i świętość każdego życia ludzkiego. Stąd podpisanie protokołu z Maputo bez właściwych poprawek byłoby zdaniem Kościoła aktem niemoralnym i niesprawiedliwym. Zaznaczono, że każde niewinne ludzkie życie ma taką samą wartość, co stanowi podstawę wszelkich autentycznych relacji społecznych. Równocześnie wskazano na konieczność podejmowania działań na rzecz trwałości małżeństwa.
Podczas szczytu państw Unii Afrykańskiej w Maputo (lipiec 2003 r.) przyjęto protokół dodatkowy do Afrykańskiej Karty Praw Człowieka i Ludów, traktujący w całości o prawach kobiet. 14 artykuł tego protokołu przyznaje kobietom prawo do aborcji (sformułowane jako prawdo do „kontroli swej płodności” oraz prawo do decyzji czy chcą posiadać dzieci, a jeśli tak to w jakiej liczbie). Ten sam artykuł nakłada na państwa-strony obowiązek zagwarantowania kobietom prawa do aborcji w przypadku zagrożenia życia i zdrowia matki, gwałtu, kazirodztwa, bądź występowania wad wrodzonych u dziecka.
Pomimo tego, że 25 krajów Czarnego Lądu przyjęło ten dokument, część w tym Botswana, Egipt, Erytrea, Wyspy św. Tomasza i Książęca, Tunezja i Zambia wyrażały dotychczas zastrzeżenia odnośnie do obydwu kontrowersyjnych artykułów 7 i 14.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.