Zambia: polskie kolędy w języku plemiennym

2011-12-25 00:00:00
Zambia: polskie kolędy w języku plemiennym

Bez choinek, bombek, światełek i całej otoczki świątecznej obchodzone są święta Bożego Narodzenia w Zambii - opowiada ks. Marceli Prawica, najstarszy misjonarz pochodzący z diecezji radomskiej. Od 1973 roku pracuje na misji w Chingombe w Zambii. Podkreśla przy tym, że w dużym stopniu Boże Narodzenie jest świętem rodzinnym.

Ks. Prawica powiedział, że ubóstwo sprawia, że opowieść o betlejemskiej stajence staje się bardziej rzeczywista. - Nie ma stołu świątecznego, prezentów, choinki. Te rzeczy nie istnieją, ale w tej pustej ramie pewnej obrzędowości jest żłobek betlejemski, bowiem dziecko w Afryce jest ogromną wartością. Dlatego czas świąt jest ogromnym przeżyciem religijnym. Mało tego, Boże Narodzenie jest radosne, zresztą kilkugodzinna liturgia Mszy św. jest pełna śpiewu i tańca, a nawet kolęd polskich, które zostały przetłumaczone na język plemienny - opowiada Radiu Plus Radom ks. Marceli Prawica.
 
Dodaje, że po Mszy św. Zambijczycy zostają przez dłuższy czas przy żłóbku z Dzieciątkiem Jezus, aby pośpiewać kolędy. Potem przychodzi czas na posiłek. Popularnym napojem jest piwo wytwarzane z kukurydzy. - Jednak są rodziny, gdzie zabraknie nawet chleba. Potrawa z kurczaka to już luksus, na który nie stać wielu rodzin. Tak jest właśnie w buszu. Inaczej święta są obchodzone w miastach, są wystawne, ludzi stać na to - powiedział ks. Prawica.
 
Dominującą religią w Zambii jest protestantyzm (35 proc. wiernych), katolików jest 27 proc. Tyle samo jest wyznawców religii rodzimych. Kraj liczy ok. 11 mln mieszkańców, poważnym problemem jest analfabetyzm. Co piąty mieszkaniec nie umie czytać i pisać.


Źródło: KAI
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.