Zarzuty IPN wobec esbeka w śledztwie ws. ks. Popiełuszki

2009-10-19 00:00:00
Zarzuty IPN wobec esbeka w śledztwie ws. ks. Popiełuszki

Zarzut działania mającego na celu eliminację ks. Jerzego Popiełuszki jako duszpasterza środowisk związanych z opozycją w PRL postawił byłemu funkcjonariuszowi SB Instytut Pamięci Narodowej. Dziś, 19 października przypada 25. rocznica śmierci legendarnego kapelana "Solidarności".

Śledztwo w sprawie działań przeciwko kapelanowi "Solidarności" prowadzone jest w ramach szerszego postępowania dotyczącego funkcjonowania w okresie od 28 listopada 1956 r. do 31 grudnia 1989 r. w strukturach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych związku, kierowanego przez osoby zajmujące najwyższe stanowiska państwowe, który miał na celu dokonywanie przestępstw, w tym zabójstw działaczy opozycji politycznej i duchowieństwa. Śledztwo to prowadzą prokuratorzy IPN z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Materiałem uzasadniającym wszczęcie tego postępowania były ustalenia tzw. „Komisji posła Rokity”. Obecnie obejmuje ono ponad 40 wątków, które dotyczą m.in. śmierci ks. Stefana Niedzielaka, ks. Sylwestra Zycha, ks. Stanisława Suchowolca oraz sprawstwa kierowniczego zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki przez osoby stojące w hierarchii MSW wyżej niż generałowie Ciastoń i Płatek.

W ostatnim okresie prokuratorzy IPN prowadzący śledztwo wydali postanowienie o przedstawieniu zarzutów funkcjonariuszowi SB z Radomia w sprawie dotyczącej represji wobec pielgrzymów na Jasną Górę. Przekraczając swe uprawnienia, wziął on "udział w działaniach dezintegracyjnych wobec uczestników 267 Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki do Częstochowy mających na celu skompromitowanie pątników w oczach opinii publicznej i dokuczenie im" - poinformowano na stronach internetowych IPN.

Działania esbeka polegały na rozrzucaniu na trasie przemarszu pielgrzymki i w miejscach noclegu butelek po alkoholu, podpasek zabrudzonych krwią zwierzęcą, prezerwatyw, odpadków żywności, niedopałków papierosów, a nawet na rozrzucaniu nasion dzikiej róży wywołujących przykre swędzenie.

Działanie to miało "wywołać przekonanie wśród osób postronnych o niereligijnym charakterze pielgrzymki i spowodować niechęć do pątników u administratorów parafii, przez które pielgrzymka przechodziła i u osób udzielających pielgrzymom pomocy" - informuje w komunikacie IPN prokurator Bogusław T. Czerwiński, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

1 października IPN przedstawił także zarzut funkcjonariuszowi SB z Warszawy, który realizował wobec ks. Popiełuszki działania mające na celu jego eliminację jako duszpasterza środowisk związanych z opozycją demokratyczną w Polsce. Chodzi o tzw. prowokację na ul. Chłodnej, gdy SB podrzuciła do mieszkania kapłana przedmioty (w tym także materiały wybuchowe), które miały go skompromitować i pozwolić na postawienie w stan oskarżenia.

"Działania tego funkcjonariusza stanowią zbrodnię komunistyczną w formie stosowania represji oraz w formie naruszania podstawowych praw człowieka jakimi są prawo do uczciwego procesu, a w szczególności prawo do obrony w postępowaniu karnym oraz prawo do wolności słowa i wyznania" - informuje w komunikacie IPN.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. "Można prognozować, iż zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwoli na ogłoszenie zarzutów kolejnym osobom" - wyjaśnia w oświadczeniu prokurator Czerwiński.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.