Zarzuty IPN wobec esbeka w śledztwie ws. ks. Popiełuszki

2009-10-19 00:00:00
Zarzuty IPN wobec esbeka w śledztwie ws. ks. Popiełuszki

Zarzut działania mającego na celu eliminację ks. Jerzego Popiełuszki jako duszpasterza środowisk związanych z opozycją w PRL postawił byłemu funkcjonariuszowi SB Instytut Pamięci Narodowej. Dziś, 19 października przypada 25. rocznica śmierci legendarnego kapelana "Solidarności".

Śledztwo w sprawie działań przeciwko kapelanowi "Solidarności" prowadzone jest w ramach szerszego postępowania dotyczącego funkcjonowania w okresie od 28 listopada 1956 r. do 31 grudnia 1989 r. w strukturach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych związku, kierowanego przez osoby zajmujące najwyższe stanowiska państwowe, który miał na celu dokonywanie przestępstw, w tym zabójstw działaczy opozycji politycznej i duchowieństwa. Śledztwo to prowadzą prokuratorzy IPN z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Materiałem uzasadniającym wszczęcie tego postępowania były ustalenia tzw. „Komisji posła Rokity”. Obecnie obejmuje ono ponad 40 wątków, które dotyczą m.in. śmierci ks. Stefana Niedzielaka, ks. Sylwestra Zycha, ks. Stanisława Suchowolca oraz sprawstwa kierowniczego zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki przez osoby stojące w hierarchii MSW wyżej niż generałowie Ciastoń i Płatek.

W ostatnim okresie prokuratorzy IPN prowadzący śledztwo wydali postanowienie o przedstawieniu zarzutów funkcjonariuszowi SB z Radomia w sprawie dotyczącej represji wobec pielgrzymów na Jasną Górę. Przekraczając swe uprawnienia, wziął on "udział w działaniach dezintegracyjnych wobec uczestników 267 Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki do Częstochowy mających na celu skompromitowanie pątników w oczach opinii publicznej i dokuczenie im" - poinformowano na stronach internetowych IPN.

Działania esbeka polegały na rozrzucaniu na trasie przemarszu pielgrzymki i w miejscach noclegu butelek po alkoholu, podpasek zabrudzonych krwią zwierzęcą, prezerwatyw, odpadków żywności, niedopałków papierosów, a nawet na rozrzucaniu nasion dzikiej róży wywołujących przykre swędzenie.

Działanie to miało "wywołać przekonanie wśród osób postronnych o niereligijnym charakterze pielgrzymki i spowodować niechęć do pątników u administratorów parafii, przez które pielgrzymka przechodziła i u osób udzielających pielgrzymom pomocy" - informuje w komunikacie IPN prokurator Bogusław T. Czerwiński, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

1 października IPN przedstawił także zarzut funkcjonariuszowi SB z Warszawy, który realizował wobec ks. Popiełuszki działania mające na celu jego eliminację jako duszpasterza środowisk związanych z opozycją demokratyczną w Polsce. Chodzi o tzw. prowokację na ul. Chłodnej, gdy SB podrzuciła do mieszkania kapłana przedmioty (w tym także materiały wybuchowe), które miały go skompromitować i pozwolić na postawienie w stan oskarżenia.

"Działania tego funkcjonariusza stanowią zbrodnię komunistyczną w formie stosowania represji oraz w formie naruszania podstawowych praw człowieka jakimi są prawo do uczciwego procesu, a w szczególności prawo do obrony w postępowaniu karnym oraz prawo do wolności słowa i wyznania" - informuje w komunikacie IPN.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. "Można prognozować, iż zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwoli na ogłoszenie zarzutów kolejnym osobom" - wyjaśnia w oświadczeniu prokurator Czerwiński.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.