Zbawienny wpływ praktyk religijnych na społeczeństwo

2011-06-09 00:00:00
Zbawienny wpływ praktyk religijnych na społeczeństwo


Według najnowszych badań Gallupa, dziewięciu na dziesięciu Amerykanów przyznaje, że wierzy w Boga, albo istnienie siły wyższej. Badania potwierdziły, że liczba wierzących pozostała bez większych zmian od 1960 roku. Gorzej jest z praktykami religijnymi, które mają istotny wpływ na stabilność małżeństw i rodzin, a w konsekwencji – całego społeczeństwa.

Prawie 40 proc. Amerykanów uczestniczy co niedzielę w nabożeństwie, a ponad 50 proc. osób potwierdziło, że codziennie modli się.

Regularne praktyki religijne mają ogromny wpływ na utrzymanie stabilnej, nienaruszonej rodziny. Pomagają lepiej wychowywać dzieci i chronią je przed ryzykownymi zachowaniami.

Rodziny, które często uczęszczają na nabożeństwa są mniej skonfliktowane i zapewniają stabilny rozwój emocjonalny dzieciom. Zwykle w takich rodzinach rodzice są bardziej zaangażowani w wychowanie dzieci. Badania wykazały, że nastolatkowie, którzy dorastali w stabilnych domach i regularnie praktykowali swoją wiarę, są znacznie mniej zagrożeni ryzykiem używania narkotyków i wczesnej inicjacji seksualnej. Dziewczęta z takich domów znacznie rzadziej zachodzą w ciążę we wczesnym wieku. Młodzi ludzie, którzy regularnie uczęszczają do kościoła, w wieku dorosłym mają pozytywny stosunek do małżeństwa. Są krytyczni wobec związków partnerskich i seksu przedmałżeńskiego.

Praktykowanie wiary religijnej ma także korzystny wpływ na stan zdrowia i samopoczucie. Mężczyźni oraz kobiety, którzy regularnie praktykują swoją religię, mają zwykle niższy poziom stresu, są mniej narażeni na wystąpienie lęków, fobii, depresji itp., a także rzadziej umierają z powodu nowotworów.

Korzyści płynące z praktyk religijnych dla poszczególnych osób, jak i całych rodzin są ważne dla utrzymania silnych i zdrowych społeczności. Badania dowiodły, że dzieci pochodzące ze związków pozamałżeńskich często doświadczają ubóstwa, są mniej stabilne emocjonalnie, a poprzez złe wzorce z dzieciństwa, w wieku dorosłym mają trudność ze stworzeniem trwałych związków.

Źródło: The Foundery, AS

Komentarz PiotrSkarga.pl:

Jeśli religijność jest tak korzystna, to tym bardziej korzystna będzie prawdziwa i szczera wiara katolicka! Wiara dzięki której powstało tyle wspaniałych zachwycających do dziś dzieł, w której wyrosło tylu wielkich świętych. Tylko Chrystus i Jego jeden i prawdziwy Święty i Apostolski Kościół Katolicki mogą przynieść pokój, nadzieję i zbawienie znękanej Rewolucją ludzkości!

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.