Zbawienny wpływ praktyk religijnych na społeczeństwo

2011-06-09 00:00:00
Zbawienny wpływ praktyk religijnych na społeczeństwo


Według najnowszych badań Gallupa, dziewięciu na dziesięciu Amerykanów przyznaje, że wierzy w Boga, albo istnienie siły wyższej. Badania potwierdziły, że liczba wierzących pozostała bez większych zmian od 1960 roku. Gorzej jest z praktykami religijnymi, które mają istotny wpływ na stabilność małżeństw i rodzin, a w konsekwencji – całego społeczeństwa.

Prawie 40 proc. Amerykanów uczestniczy co niedzielę w nabożeństwie, a ponad 50 proc. osób potwierdziło, że codziennie modli się.

Regularne praktyki religijne mają ogromny wpływ na utrzymanie stabilnej, nienaruszonej rodziny. Pomagają lepiej wychowywać dzieci i chronią je przed ryzykownymi zachowaniami.

Rodziny, które często uczęszczają na nabożeństwa są mniej skonfliktowane i zapewniają stabilny rozwój emocjonalny dzieciom. Zwykle w takich rodzinach rodzice są bardziej zaangażowani w wychowanie dzieci. Badania wykazały, że nastolatkowie, którzy dorastali w stabilnych domach i regularnie praktykowali swoją wiarę, są znacznie mniej zagrożeni ryzykiem używania narkotyków i wczesnej inicjacji seksualnej. Dziewczęta z takich domów znacznie rzadziej zachodzą w ciążę we wczesnym wieku. Młodzi ludzie, którzy regularnie uczęszczają do kościoła, w wieku dorosłym mają pozytywny stosunek do małżeństwa. Są krytyczni wobec związków partnerskich i seksu przedmałżeńskiego.

Praktykowanie wiary religijnej ma także korzystny wpływ na stan zdrowia i samopoczucie. Mężczyźni oraz kobiety, którzy regularnie praktykują swoją religię, mają zwykle niższy poziom stresu, są mniej narażeni na wystąpienie lęków, fobii, depresji itp., a także rzadziej umierają z powodu nowotworów.

Korzyści płynące z praktyk religijnych dla poszczególnych osób, jak i całych rodzin są ważne dla utrzymania silnych i zdrowych społeczności. Badania dowiodły, że dzieci pochodzące ze związków pozamałżeńskich często doświadczają ubóstwa, są mniej stabilne emocjonalnie, a poprzez złe wzorce z dzieciństwa, w wieku dorosłym mają trudność ze stworzeniem trwałych związków.

Źródło: The Foundery, AS

Komentarz PiotrSkarga.pl:

Jeśli religijność jest tak korzystna, to tym bardziej korzystna będzie prawdziwa i szczera wiara katolicka! Wiara dzięki której powstało tyle wspaniałych zachwycających do dziś dzieł, w której wyrosło tylu wielkich świętych. Tylko Chrystus i Jego jeden i prawdziwy Święty i Apostolski Kościół Katolicki mogą przynieść pokój, nadzieję i zbawienie znękanej Rewolucją ludzkości!

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.