Ziemia Święta: apel o post i umartwienia w intencji pokoju

2012-03-01 00:00:00
Ziemia Święta: apel o post i umartwienia w intencji pokoju
 
Abp Fouad Twal, łaciński patriarcha Jerozolimy, zaapelował w wielkopostnym liście pasterskim o ofiarowanie postu i umartwień w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie. Hierarcha przypomniał ewangeliczny wymiar Wielkiego Postu i jego aktualizację w życiu człowieka wierzącego. "Chrześcijańska praktyka postu jest środkiem, a nie celem. Ma bowiem prowadzić do nawrócenia osobistego i społecznego, które jest fundamentem pokoju" - napisał abp Twal.
 
Na Wielki Post, jako przygotowanie do Triduum Paschalnego, patriarcha wskazał wierzącym w Chrystusa trzy wymogi: "medytację tajemnicy krzyża, otwartość na działanie Ducha Świętego oraz formowanie własnego życia według woli Bożej".
 
Czytamy w liście: "Osobista przemiana serca i powrót do Pana, musi rodzić konsekwencje społeczne: uszanowanie życia, własności prywatnej i praw człowieka"
 
Abp Twal przypomniał ponadto o praktyce wielkopostnej jałmużny na rzecz ubogich oraz zaproponował, aby oszczędności z dobrowolnie podjętego postu zostały przeznaczone na budowę kościoła i całego kompleksu sanktuarium Chrztu Pana Jezusa na wschodnim brzegu Jordanu. Na zakończenie przesłania zapewnił o żarliwej modlitwie jerozolimskiego Kościoła Matki, skupionego przy Kalwarii i pustym grobie Zmartwychwstałego, oraz życzył świętych owoców wiekopostnej drogi ku Wielkanocy.
 
Źródło: Radio Watykańskie
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.