Ziemia Święta: coraz mniej chrześcijan w Jerozolimie

2009-05-05 00:00:00
Ziemia Święta: coraz mniej chrześcijan w Jerozolimie

Ponad dwukrotnie zmniejszyła się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat liczba chrześcijan żyjących w Jerozolimie. Podczas gdy w 1946 r. mieszkało ich tam 31 tys., to obecnie jest ich tylko 14 tys., z czego 2,6 tys. stanowią kapłani i członkowie zgromadzeń zakonnych – głoszą wyniki badań przeprowadzonych dla Jerozolimskiego Instytutu Studiów Izraelskich przez prof. Amnona Ramona.

Chrześcijanie to dziś jedynie 2 proc. populacji miasta, tymczasem 63 lata temu stanowili oni 20 proc. Wśród jerozolimskich chrześcijan przeważają katolicy (4,5 tys.), na drugim zaś miejscu są prawosławni (3,5 tys.).

Większość młodych chrześcijan urodzonych w Jerozolimie wyjechało w ostatnich dekadach do Jordanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady i krajów Ameryki Łacińskiej. Spadek liczby wyznawców Chrystusa w stosunku do wszystkich mieszkańców miasta wiąże się także z wysokim przyrostem naturalnym wśród miejscowych muzułmanów. Podczas gdy w 1946 r. było ich 30 tys., obecnie mieszka ich w Jerozolimie 230 tys.

Ilość chrześcijan zmniejsza się także w innych miastach Ziemi Świętej. W Betlejem stanowili oni przed 63 laty 80 proc. mieszkańców, obecnie zaś tylko 20 proc. Podobnie sytuacja przedstawia się w Nazarecie, dla danego okresu odsetek ten zmniejszył się z 60 proc. do 20 proc.

Źródło: KAI
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!