Ziemia Święta: czy Bazylika Bożego Grobu stanie się meczetem?
2011-12-05 00:00:00

Kard. Jean-Louis Tauran ostrzega, że jeśli Jerozolima nie uzyska międzynarodowego statusu miasta trzech religii, Bazylika Grobu Pańskiego może się stać meczetem. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego i były szef watykańskiej dyplomacji uważa, że islamizacja chrześcijańskich miejsc kultu jest możliwa.
– Wystarczy, że część Jerozolimy zostanie wcielona do państwa palestyńskiego i że jakaś grupa muzułmańskich fundamentalistów zechce mieć meczet właśnie w tym miejscu, gdzie znajduje się grób Chrystusa – wyjaśnia kard. Tauran, apelując jednocześnie o podjęcie tematu statusu Świętego Miasta w negocjacjach pokojowych. – Do tej pory ani razu o tym nie wspomniano, ani w Waszyngtonie, ani w samej Jerozolimie – podkreśla francuski purpurat.
Kard. Jean-Louis Tauran uczestniczył w dwudniowym kongresie o chrześcijanach w krajach arabskich, który zorganizowała w Rzymie francuska ambasada przy Watykanie. Na spotkaniu mówiono o sytuacji wyznawców Chrystusa w związku z radykalną islamizacją, która objęła w tym roku takie kraje, jak: Egipt, Tunezja, Libia, Maroko, Syria czy Jemen.
Pomimo gwarancji dawanych Kościołom przez islamskie ugrupowania chrześcijanie czują się tam coraz mniej bezpiecznie, a niekiedy obawiają się wręcz, że padną ofiarą masowego ludobójstwa. Tymi smutnymi doświadczeniami dzielili się w Rzymie przedstawiciele tamtejszych wspólnot. Z przykrością przyznawali, że czują się zdradzeni przez kraje zachodnie, które rzekomą neutralnością zasłaniają własne tchórzostwo. Jak podano na rzymskiej konferencji, konkretną konsekwencją tak zwanej arabskiej wiosny jest wzmożony odpływ chrześcijan. Z samego Egiptu uciekło w ostatnich miesiącach od 30 do 40 tys. Koptów.
Źródło: Radio Watykańskie
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.