Zmarł kardynał Alfonso Lopez Trujillo

2008-04-21 00:00:00

W sobotę 19 kwietnia zmarł w Rzymie w wieku 72 lat kardynał Alfonso Lòpez Trujillo. Pochodzący z Kolumbii hierarcha był przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Rodziny. Według serwisu ekumenizm.pl, kardynał Trujillo był uznawany za jednego z najbardziej konserwatywnych kardynałów i strażnika moralności. Był znany także jako wielki krytyk postępowych nurtów Kościoła latynoskiego.

Kardynał Trujillo był również znany ze swojej stanowczej postawy w walce przeciw legalizacji: aborcji, homoseksualizmu, użycia prezerwatyw oraz ruchowi feministycznemu – przypomina ekumenizm.pl. Portal podkreśla, że zmarły hierarcha był także przeciwnikiem wielu przedstawicieli teologii wyzwolenia, zwalczając linie takich myślicieli jak Leonardo Boff (Brazylia), Jon Sobrino (Salwador), czy Gustavo Gutierrez (Peru).

Kard. Alfonso Lòpez Trujillo urodził się 8 listopada 1935 r. w Villahermosa. Studiował w Bogocie na uniwersytecie i w seminarium duchownym. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1960 r. W Rzymie ukończył m. in. Papieski Instytut Angelicum i Papieski Instytut Duchowości Teresianum.

Jako ekspert uczestniczył w obradach II Konferencji Generalnej Episkopatów Latynoamerykańskich w Medellin w 1968 r. Pełnił funkcję wikariusza generalnego archidiecezji Bogota oraz był profesorem miejscowego uniwersytetu.

W 1971 r. został biskupem pomocniczym Bogoty. Od listopada 1972 r. pełnił funkcję sekretarza generalnego Rady Episkopatów Latynoamerykańskich. Wielokrotnie brał udział w sesjach Synodu Biskupów w Watykanie.

W maju 1978 r. został arcybiskupem koadiutorem Medellin. Rządy w archidiecezji objął w 1979 r. W latach 1979-1982 był przewodniczącym Rady Episkopatów Latynoamerykańskich. W 1983 r. Jan Paweł II mianował go kardynałem. W latach 1987- 1990 pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Kolumbii.

W 1990 r. Jan Paweł II mianował kard. Trujillo przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Rodziny.

W 2001 r. kardynał został podniesiony do godności kardynała-biskupa i objął rzymską diecezję podmiejską Frascati.

Po śmierci kard. Trujillo Kolegium Kardynalskie liczy 195 członków, w tym 118 poniżej 80. roku życia i mających prawo wyboru papieża oraz 77, którzy przekroczyli ten pułap.

Źródło: KAI, ekumenizm.pl
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.