Zmarł kardynał Alfonso Lopez Trujillo

2008-04-21 00:00:00

W sobotę 19 kwietnia zmarł w Rzymie w wieku 72 lat kardynał Alfonso Lòpez Trujillo. Pochodzący z Kolumbii hierarcha był przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Rodziny. Według serwisu ekumenizm.pl, kardynał Trujillo był uznawany za jednego z najbardziej konserwatywnych kardynałów i strażnika moralności. Był znany także jako wielki krytyk postępowych nurtów Kościoła latynoskiego.

Kardynał Trujillo był również znany ze swojej stanowczej postawy w walce przeciw legalizacji: aborcji, homoseksualizmu, użycia prezerwatyw oraz ruchowi feministycznemu – przypomina ekumenizm.pl. Portal podkreśla, że zmarły hierarcha był także przeciwnikiem wielu przedstawicieli teologii wyzwolenia, zwalczając linie takich myślicieli jak Leonardo Boff (Brazylia), Jon Sobrino (Salwador), czy Gustavo Gutierrez (Peru).

Kard. Alfonso Lòpez Trujillo urodził się 8 listopada 1935 r. w Villahermosa. Studiował w Bogocie na uniwersytecie i w seminarium duchownym. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1960 r. W Rzymie ukończył m. in. Papieski Instytut Angelicum i Papieski Instytut Duchowości Teresianum.

Jako ekspert uczestniczył w obradach II Konferencji Generalnej Episkopatów Latynoamerykańskich w Medellin w 1968 r. Pełnił funkcję wikariusza generalnego archidiecezji Bogota oraz był profesorem miejscowego uniwersytetu.

W 1971 r. został biskupem pomocniczym Bogoty. Od listopada 1972 r. pełnił funkcję sekretarza generalnego Rady Episkopatów Latynoamerykańskich. Wielokrotnie brał udział w sesjach Synodu Biskupów w Watykanie.

W maju 1978 r. został arcybiskupem koadiutorem Medellin. Rządy w archidiecezji objął w 1979 r. W latach 1979-1982 był przewodniczącym Rady Episkopatów Latynoamerykańskich. W 1983 r. Jan Paweł II mianował go kardynałem. W latach 1987- 1990 pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Kolumbii.

W 1990 r. Jan Paweł II mianował kard. Trujillo przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Rodziny.

W 2001 r. kardynał został podniesiony do godności kardynała-biskupa i objął rzymską diecezję podmiejską Frascati.

Po śmierci kard. Trujillo Kolegium Kardynalskie liczy 195 członków, w tym 118 poniżej 80. roku życia i mających prawo wyboru papieża oraz 77, którzy przekroczyli ten pułap.

Źródło: KAI, ekumenizm.pl
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.