Zurych po stronie cywilizacji śmierci. Szwajcarzy chcą utrzymania turystyki eutanazyjnej

2011-05-19 00:00:00
Zurych po stronie cywilizacji śmierci. Szwajcarzy chcą utrzymania turystyki eutanazyjnej

W referendum, które odbyło się w niedzielę, około 85 proc. mieszkańców Zurichu odrzuciło wniosek, przewidujący wprowadzenie zakazu wspomaganego samobójstwa. Około 78 proc. uczestników referendum odrzuciło także wniosek przewidujący wprowadzenie całkowitego zakazu tzw. turystyki eutanazyjnej w kantonie.

Dwie konserwatywne partie polityczne: Partia Ludowa i ewangelicka Federalna Unia Demokratyczna, prowadziły kampanię na rzecz zakazania eutanazji. W jej miejsce proponowano zapewnienie osobom ciężko chorym najwyższej jakości opieki paliatywnej. Partie podkreślały, że obecność w kantonie dwóch ośrodków, pozwalających dokonywać tzw. wspomaganego samobójstwa (Exit i Dignitas), ma negatywny wpływ na wizerunek Zurychu w świecie.

– Wspomagane samobójstwo jest owocem egoizmu i coraz większego braku pobożności – grzmiał w parlamencie Michael Welz z Federalnej Unii Demokratycznej. – Ci którzy odbierają sobie życie, wcale nie umierają w godności, ale w moralnym niepokoju i rozpaczy – stwierdził.

Inne partie polityczne, w tym Szwajcarska Partia Ludowa i Partia Socjaldemokratyczna były przeciwne ograniczaniu turystyki eutanazyjnej.

Rosnąca liczba obcokrajowców, szczególnie z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, którzy przyjeżdżają do Szwajcarii, aby popełnić samobójstwo wywołała gorącą dyskusję w kraju.

Prawo szwajcarskie zezwala na tzw. wspomagane samobójstwo pacjentów, jeśli samodzielnie i świadomie podjęli taką decyzję, a osoby pomagające popełnić samobójstwo, nie działają w celu osiągnięcia własnych korzyści.

Od czasu zalegalizowania procederu, w kraju wybuchały skandale, związane z uśmiercaniem osób umysłowo chorych. Stawiano pod znakiem zapytania legalność eutanazji.

W ubiegłym roku w ośrodku Dignitas prowadzono śledztwo w sprawie uśmiercenia człowieka chorego psychicznie. Urna z jego prochami spoczęła w jeziorze Zurich.

Źródło: LIfeSiteNews.com, AS
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!