Zurych po stronie cywilizacji śmierci. Szwajcarzy chcą utrzymania turystyki eutanazyjnej
2011-05-19 00:00:00

W referendum, które odbyło się w niedzielę, około 85 proc. mieszkańców Zurichu odrzuciło wniosek, przewidujący wprowadzenie zakazu wspomaganego samobójstwa. Około 78 proc. uczestników referendum odrzuciło także wniosek przewidujący wprowadzenie całkowitego zakazu tzw. turystyki eutanazyjnej w kantonie.
Dwie konserwatywne partie polityczne: Partia Ludowa i ewangelicka Federalna Unia Demokratyczna, prowadziły kampanię na rzecz zakazania eutanazji. W jej miejsce proponowano zapewnienie osobom ciężko chorym najwyższej jakości opieki paliatywnej. Partie podkreślały, że obecność w kantonie dwóch ośrodków, pozwalających dokonywać tzw. wspomaganego samobójstwa (Exit i Dignitas), ma negatywny wpływ na wizerunek Zurychu w świecie.
– Wspomagane samobójstwo jest owocem egoizmu i coraz większego braku pobożności – grzmiał w parlamencie Michael Welz z Federalnej Unii Demokratycznej. – Ci którzy odbierają sobie życie, wcale nie umierają w godności, ale w moralnym niepokoju i rozpaczy – stwierdził.
Inne partie polityczne, w tym Szwajcarska Partia Ludowa i Partia Socjaldemokratyczna były przeciwne ograniczaniu turystyki eutanazyjnej.
Rosnąca liczba obcokrajowców, szczególnie z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, którzy przyjeżdżają do Szwajcarii, aby popełnić samobójstwo wywołała gorącą dyskusję w kraju.
Prawo szwajcarskie zezwala na tzw. wspomagane samobójstwo pacjentów, jeśli samodzielnie i świadomie podjęli taką decyzję, a osoby pomagające popełnić samobójstwo, nie działają w celu osiągnięcia własnych korzyści.
Od czasu zalegalizowania procederu, w kraju wybuchały skandale, związane z uśmiercaniem osób umysłowo chorych. Stawiano pod znakiem zapytania legalność eutanazji.
W ubiegłym roku w ośrodku Dignitas prowadzono śledztwo w sprawie uśmiercenia człowieka chorego psychicznie. Urna z jego prochami spoczęła w jeziorze Zurich.
Źródło: LIfeSiteNews.com, AS
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.