Związek Dużych Rodzin: emerytury dla rodziców opiekujących się dziećmi

2012-02-13 00:00:00
Związek Dużych Rodzin: emerytury dla rodziców opiekujących się dziećmi


Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” w stanowisku wysłanym dziś do premiera Donalda Tuska postuluje uznanie pracy rodziców, którzy rezygnują z zatrudnienia na rzecz opieki nad dziećmi za równorzędną pracy zawodowej, a zatem objęcie jej ubezpieczeniem emerytalnym. Stanowisko to zostało przesłane w związku z planowaną reformą systemu emerytalnego. ZDR 3+ jest ogólnopolskim związkiem zrzeszającym rodziny wielodzietne, a jego głównym celem jest inspirowanie polityki rodzinnej.

Poniżej podajemy pełny tekst stanowiska:

W związku z planowaną przez Rząd reformą emerytalną podwyższającą wiek emerytalny Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” reprezentujący rodziny wielodzietne chce zabrać głos w tej tak ważnej dla naszego państwa debacie.

Związek oczekuje, aby Rząd dostrzegł wagę dzietności oraz rodzin, jako naturalnego środowiska wychowania dzieci dla przyszłości naszego kraju. Dzieci, zapewniając przyszłość starzejącym się pokoleniom, z punktu widzenia procesów demograficznych powinny być traktowane jako inwestycja w przyszłość.

W planowanej reformie należy nie tylko przedłużyć wiek aktywności zawodowej, ale również silniej włączyć politykę rodzinną w system emerytalny. Połączenie tych dwóch spraw może w przyszłości zapobiec katastrofie demograficznej, a co się z tym łączy, także ekonomicznej. W związku z tym Związek postuluje:

– uznanie pracy rodziców rezygnujących z aktywności zawodowej na rzecz opieki nad dziećmi za równorzędną pracy zawodowej,

– objęcie ubezpieczeniem emerytalnym rodzica sprawującego opiekę nad dziećmi w domu niezależnie od tego, czy był wcześniej zatrudniony,

– uzależnienie wysokości świadczenia emerytalnego rodzica opiekującego się dziećmi i nie pracującego zawodowo od liczby dzieci.

Źródło: KAI

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!