Zwycięstwo w sądzie katolickich agencji adopcyjnych

2011-07-20 00:00:00
Zwycięstwo w sądzie katolickich agencji adopcyjnych


Z radością i nadzieją dwóch biskupów amerykańskich zareagowało na postanowienie sądu, który anulował decyzje urzędników ze stanu Illinois o zerwaniu kontraktów z katolickimi agencjami adopcyjnymi. Powodem konfliktu są nowe przepisy, niepozwalające agencjom adopcyjnym na odmowę przekazania dziecka konkubentom, w tym także parom homoseksualnym.

Zdaniem sędziego rozpatrującego sprawę, zaprzestanie działalności placówek wyrządzi „nieodwracalną krzywdę” około 2 tys. dzieciom, dla których katoliccy działacze szukają rodziców zastępczych lub adopcyjnych.

Ordynariusz diecezji Peoria, bp Daniel Jenky przyznał, że decyzja sędziego Johna Schmida, a w szczególności jej uzasadnienie, napawa go otuchą. W podobnym tonie komentował sądowe orzeczenie z 12 lipca ordynariusz diecezji Springfield, bp Thomas Paprocki, który wyraził wdzięczność, że „dla dobra dzieci diecezjalny program rodzicielstwa zastępczego może być kontynuowany”.

Sędzia Schmidt wydał tymczasowy wyrok, pozwalający agencjom adopcyjnym w diecezjach Peoria, Springfield, Joliet i Belleville na kontynuowanie działalności na zasadach dotychczasowych, a więc przy wsparciu dotacji stanowych. Następna rozprawa odbędzie się 17 sierpnia br.

Szef stanowego Departamentu ds. Dzieci i Rodziny, Erwin McEwen, przesłał do agencji adopcyjnych w diecezjach katolickich listy, oznajmiające o zerwaniu z nimi współpracy z dniem 1 lipca br. Jak podkreślił, kontrakty nie mogą być przedłużone, gdyż przedstawiciele placówek „dali jasno do zrozumienia, że nie zamierzają się podporządkować nowej ustawie o rejestrowanych związkach partnerskich stanu Illinois”.

Katoliccy adwokaci przypominają, że nowa ustawa zmusza katolickie organizacje do powierzania dzieci parom żyjącym w konkubinacie lub parom homoseksualnym, co jest sprzeczne z nauczaniem Kościoła. Przedstawiciele Kościoła chcą, by pozwolono agencjom odsyłać pary żyjące bez ślubu i homoseksualne do innych instytucji adopcyjnych, tak jak to się działo do tej pory.

Nowe prawo o rejestrowanych związkach partnerskich stanu Illinois zabrania agencjom, które nie akceptują par homoseksualnych, otrzymywania dotacji stanowych na działalność. Zwolennikami tych przepisów są głównie organizacje homoseksualne oraz wpływowa, ateistyczna Amerykańska Unia Praw Cywilnych (ACLU).

Źródło: KAI

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.