Żydzi dostaną kolejne pół miliarda euro za Holocaust

2011-12-09 00:00:00
Żydzi dostaną kolejne pół miliarda euro za Holocaust

Z ocen amerykańskiej organizacji żydowskiej Claims Conference wynika, że żyje jeszcze 16 tys. osób uprawnionych do nowych świadczeń, które gotowy jest wypłacić Berlin. Nowa fala odszkodowań kosztować będzie Niemców 485 mln euro. 

Dlaczego ludzie ci dostaną pieniądze dopiero teraz, 66 lat po zakończeniu wojny? Wskutek lobbowania organizacji żydowskich Niemcy zgodzili się złagodzić kryteria przyznawania świadczeń. Do tej pory ubiegający się o nie musieli udowodnić, że spędzili co najmniej 18 miesięcy w getcie, w ukryciu lub też zmuszeni byli posługiwać się fałszywymi dokumentami, aby przeżyć. Okres ten został obecnie skrócony do 12 miesięcy. Na każdą z 16 tys. zakwalifikowanych osób przypadnie średnio po 30 tys. euro  – informuje „Rzeczpospolita”. 
 
Niemcy wypłacili ofiarom prześladowań w całym okresie powojennym równowartość ok. 50 mld euro. Około 75 proc. tej sumy przypadło na organizacje żydowskie. Polska jako państwo otrzymała 100 mln marek dla ofiar eksperymentów pseudomedycznych oraz 1,3 mld marek z tytułu rozliczeń ubezpieczeniowych. Od czasu zjednoczenia Niemiec Claims Conference wynegocjowała kolejne 3,1 mld. dolarów odszkodowań i rekompensat, NRD nie uznawała bowiem roszczeń odszkodowawczych.
 
 
Źródło: rp.pl
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.